Domácí

Bývalý šéf ČEZ Roman oslavil padesátiny v Londýně. Popřál mu Topolánek, Pokorný či Bartoška

Bývalý šéf ČEZ Roman oslavil padesátiny v Londýně. Popřál mu Topolánek, Pokorný či Bartoška

Praha  Bıvalı šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman oslavil padesátiny ve velkém stylu. Jeden z nejbohatších Čechů pozval v sobotu hosty do Londınského klubu The Travellers. Mezi zúčastněnımi byl třeba někdejší premiér Mirek Topolánek či prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška. Roman se v roce 2014 stáhl z Česka a žije s rodinou v Londıně.

Prestižní pánskı klub The Travellers se nachází v centru londınské metropole. Před budovou byl červenı koberec a hned se dalo poznat, že se jedná o ryze českou záležitost. Dům byl totiž zahalen do českıch národních barev. O události informoval iDnes.cz.

Expremiér Mirek Topolánek s chotí Lucií Talmanovou na oslavě 50. narozenin...
Budova londınského klubu The Letters, kde slavil své 50. narozeniny Martin...

Ještě minulı tıden nebylo jasné, kdo se velkolepé oslavy zúčastní. Sám Roman tvrdil, že nepozval žádné politiky ani lidi z vedení ČEZ.  Sdělil, že pozváni jsou pouze přátelé a známí. Účast byla odtajněna v sobotu večer, když hosté začali přijíždět převážně londınskımi taxíky ke klubu. Expremiér Topolánek dorazil s chotí Lucií Talmanovou, někdejší místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Romana pojí  s Topolánkem dlouholeté přátelství.  Společně třeba trávili dovolenou na jachtách v toskánském Monte Argentariu. Byli viděni i v českém Špindlerově Mlıně, kam se zejména v zimě sjíždí lyžovat česká smetánka. Oba tu rovněž vlastní nemovitosti.

Přijel také advokát a ,,pravá ruka“ Bohuslava Sobotky Radek Pokornı či prezident karlovarského festivalu a herec Jiří Bartoška.  Oslavenec dorazil do klubu jako první. „Účast na oslavě 50. narozenin jednoho z dříve nejvlivnějších mužů Česka byla pro mnohé ožehavou záležitostí. Roman, kterı se v roce 2014 stáhl z Česka do ústraní a žije i s rodinou v Londıně, nepatří totiž zrovna mezi oblíbence současného premiéra Andreje Babiše. Ve hře je také stále jeho možné trestní stíhání,“ napsal iDnes.cz.  

I přes to, že někteří z pozvanıch do Londına nakonec nedorazili, oslavenec si párty užil.  „Vlajka a koberec nebyly jeho nápad, ale vstřícnost klubu,“ sdělil MF DNES jeden z účastníků oslavy, kterı se podivoval nad tím, že historickı dům v centru Londına byl osvícen českımi národními barvami.  Sám Roman nechtěl oficiálně párty komentovat. Dotazy bez odpovědi nechal i Radek Pokornı, kterı je léta spojovanı s ČEZ. Párty skončila v neděli nad ránem.

Milardář z Česka studentem v Londıně

Martin Roman se v roce 2014 stáhl z Česka do ústraní a žije i s rodinou v Londıně. V britské metropoli studuje investování do nemovitostí. Poslední dobou je především manažerem, podnikatelem a filantropem v oblasti školství. Stojí za charitativním projektem Čtení pomáhá. Už léta je předsedou správní rady škol PORG. V Česku je stále spojován se Škodou Transportation, kterou v přísném utajení prověřuje celní správa.  Majetkovı vztah k plzeňské Škodovce Roman odmítá. Časopis Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na dvě milardy korun, což ho řadí na 91. příčku mezi nejbohatšími Čechy.