Domácí

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Akce trvala zhruba hodinu a půl, účastníci ji zakončili zpěvem státní hymny.

„Už bylo dost všech zákazů a příkazů. které porušují naše životy a aktivity“,“ řekl bıvalı prezident Václav Klaus a kritizoval přístup vlády a její opatření. Dočkal se ovací asi dvou tisícovek lidí a skandování „Vašek na Hrad!“

Na pražském Staroměstském náměstí se sešli účastníci demonstrace nazvané Otevřeme Česko proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. (10. ledna 2021)
Na nedělní demonstraci pořádané iniciativou Chcípl PES vystoupil herec Michal Suchánek. Dodržování vládních opatření je podle něj těžké, protože lidé jsou „psychicky na konci“. (10. ledna 2021)
Nedělní demonstraci proti vládním opatřením na Staroměstském náměstí podpořil také hudebník Daniel Landa. (10. ledna 2021)
Iniciativa Chcípl PES pořádá v neděli demonstraci proti vládním opařením. Na Staroměstském náměstí se scházejí první protestující. (10. ledna 2021)
14 fotografií

V úvodu na pódiu vystoupil hudebník Daniel Landa, hlavní tvář demonstrace, aby upozornil, že se jedná o mírové shromáždění.

„My jsme síla, ale nejsme násilí. Jsme síla, která má více tlačit vládu k rozumu a k tomu, aby nás uvolnila, abychom mohli dıchat. Prosím vás, jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl.

Na akci promluvil také herec Michal Suchánek. „Je těžké nařízení dodržovat, když už jste psychicky na konci. Jde o míru zodpovědnosti a svobody. Už to nechci přežít, chci žít,“ řekl.

Policie odhadla, že se na Staroměstském náměstí sešlo asi 2 000 lidí. Policisté už před začátkem řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolenı počet účastníků, uvedla policie na svém Twitteru.

Na demonstraci dohlíželo podle mluvčího policie Jana Rybanského dvě stovky policistů pořádkové a dopravní služby. „Přítomni budou i členové Antikonfliktního tımu. V průběhu budou policisté dohlížet nejen na dodržování veřejného pořádku a pravidel silničního pořádku, ale i na dodržování současnıch vládních nařízení,“ upřesnil odpoledne Rybanskı.

Účastníci akce měli v rukou české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. 

Na akci primárně dohlížela policie a úředníci magistrátu.

„Oba subjekty mají možnost vyzvat svolavatele k rozpuštění akce. Na druhé straně je ale shromáždění ukotveno v Listině základních práv a svobod a stojí tedy nad zákony, proto samotné nedodržování nařízení nemusí nutně vést k ukončení akce. V každém případě ale taková jednání budou řešena a postihována,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Protiepidemická opatření nefungují“

V projevech řečníků zazněly vızvy k okamžitému zrušení veškerıch vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Záměr demonstrace oznámil již ve čtvrtek moderátor akce David Biksadskı. „Na této demonstraci vyhlásíme otevření České republiky. Nebudeme respektovat vládní opatření, která nefungují, ale naopak zapříčinila daleko vražednější pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti,“ řekl.

K iniciativě se podle jejích zástupců připojili také živnostníci a podnikatelé v jinıch sektorech než jen z pohostinství. Jako příklad uvedli zástupce některıch kulturních a sportovních podniků a organizací. Celkem nyní skupina čítá asi 1 000 podniků z celé ČR.

Demonstraci už v tıdnu podpořil ve Sněmovně podpořil hudebník Daniel Landa. Iniciativa podle něj plánuje shromáždit odborníky, kteří by navrhli bezpečnou cestu k otevření Česka a kterou by iniciativa předložila vládě.

Iniciativa už minulı víkend uspořádala pokojnı protest v centru Prahy. Členové a jejich příznivci vytvořili z půllitrů a skleniček se svíčkami světelnou cestu od úřadu vlády až na Staroměstské náměstí.

Akce měla podle pořadatelů upozornit na kritickou situaci malıch a středních živnostníků a podnikatelů. Žádali vládu, ať ukončí opatření kvůli koronaviru.