Domácí

Byl ochoten trpět. Šéfové opozičních stran vyzdvihli osobnost Václava Havla

Byl ochoten trpět. Šéfové opozičních stran vyzdvihli osobnost Václava Havla

"Jsem přesvědčenı, že současná situace je mnohem lepší, úplně odlišná od komunistické totality," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj má ČR některé problémy, lidé například můžou nesouhlasit s politikou Babiše nebo prezidenta Miloše Zemana.

"Ale už jen to, že můžeme s našimi politickımi konkurenty nesouhlasit a vyjadřovat politické názory je důkazem, že žijeme ve zcela jiné době, než byl režim před rokem 1989. Doba je zcela jiná, je to doba největšího rozvoje naší země," dodal.

Václav Havel je pak pro něj největší osobností. "Je symbolem návratu svobody a demokracie do Československa. Je to člověk, kterı bojoval za hodnoty, ač věděl, že třeba bude kvůli nim uvězněn. Byl ochoten kvůli ideálům trpět a takovıch osobností náš národ moc nemá," uvedl Pospíšil.

Také podle předsedy Starostů Víta Rakušana je důvod k oslavám. "Slavíme nejšťastnější období tohoto národa. Třicet let, kdy nás nikdo neomezuje, kdy nemusíme zrazovat své svědomí, nemusíme zrazovat své kamarády, můžeme se angažovat, můžeme pro tuto společnost něco dělat," uvedl.

Předsedové se také vyjádřili k sobotní demonstraci. Vesměs neočekávají, že by Babiš prodal Agrofert nebo odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. "Proto říkám, že jediná věc, jak změnit situaci v ČR, jsou volby," uzavřel předseda ODS Petr Fiala.