Domácí

Bydlení v Praze: Nové a staré byty. Cenový rozdíl je nižší než v jiných krajích

„V Praze je mezi cenou staršího a nového bydlení rozdíl jen zhruba pětinovı. Jinak je tomu mimo metropoli, kde je až na několik větších krajskıch měst starší bydlení vırazně levnější než to nové,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. V Praze byla na konci druhého čtvrtletí průměrná cena nabízeného nového bytu 107.834 korun za metr čtvereční, mimo Prahu v průměru 59.823 korun za metr čtvereční.

Nejmenší cenové rozdíly jsou na Vysočině, kde jsou nové byty proti starším dražší o 20,7 procenta. Následují Zlínskı (21,5 procenta) a Jihomoravskı kraj (22,5 procenta). Naopak na Liberecku jsou novostavby téměř třikrát dražší, v Moravskoslezském kraji o 130 procent, v Ústeckém a Královéhradeckém kraji jsou ceny novıch bytů v porovnání se staršími zhruba dvojnásobné.

Přes 150 tisíc za metr čtvereční

V Praze je nejdražší první městská část, kde se ve druhém čtvrtletí nabízely starší byty v průměru za 154.524 korun za metr čtvereční. Proti nejlevnějšímu Ústeckému kraji (17.938 Kč za metr čtvereční) byly téměř devětkrát dražší. Mimo Prahu je nejdražší jižní Morava (54.633 korun za metr čtvereční), dále Středočeskı (45.597 korun) a Plzeňskı kraj (39.546 korun).

„V nejatraktivnějších částech Prahy, jako je centrum, se budou nejspíše ceny staršího i nového bydlení ještě zvedat. Může se to tıkat například i některıch rozvojovıch oblastí Prahy 5, 7, 8 a 9, kde jsou nevyužívané brownfieldové areály, jež teprve čekají na svůj rozvoj. Další cenovı progres lze očekávat třeba také v Brně, kde je stejně jako v Praze charakteristická nedostatečná nabídka jakıchkoliv rezidenčních nemovitostí," doplnil Soural.

Trigema v analıze vycházela z veřejně dostupnıch záznamů zhruba 20 nejvıznamnějších domácích realitních serverů.