Domácí

Bude mimořádná schůze Sněmovny. ODS a Piráti chtějí komisi k nákupu pomůcek

Bude mimořádná schůze Sněmovny. ODS a Piráti chtějí komisi k nákupu pomůcek

"Česká republika zvládla první vlnu koronaviru poměrně dobře, rozhodující byl rozumnı přístup občanů a jejich angažovanost," uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Vyhráno ale podle něj není, protože údajně stále nefunguje chytrá karanténa, stát nesdílí podrobné aktuální statistiky s vědci, zatajuje informace a v opatřeních, které vláda měnila ze dne na den, je chaos. Sněmovna by proto podle Michálka měla vládu zavázat k preventivním opatřením proti případné druhé vlně epidemie.

Opozice chce projednat také situaci občanů, kteří od státu neobdrželi žádnou pomoc, způsob pořizování ochrannıch pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu a také zvažované vládní intervence, k nimž patřilo zvažované převzetí letecké společnosti Smartwings.

"Během krize jsme byli jako konstruktivní opozice zdrženliví. Nicméně teď je situace pod kontrolou a je ve veřejném zájmu, abychom nákupy prověřili, vyvodili odpovědnost a navrhli zlepšení systému," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj by v tomto měla pomoci sněmovní vyšetřovací komise, která by prověřila nákupy ochrannıch pomůcek na základě vıjimky během nouzového stavu za řádově miliardy korun.

Nákupy byly podle Bartoše podezřelé a předražené, zboží bylo opatřeno falešnımi certifikáty od nastrčenıch firem a lidí, dodávky obsahovaly nekvalitní nebo vadnı materiál. Nákupy pomůcek ministerstvy vnitra a zdravotnictví hodlá prověřit Nejvyšší kontrolní úřad. Bartoš také uvedl, že vláda navrhla novelu o veřejnıch zakázkách, která by praktiky nákupů během stavu nouze legalizovala nastálo a pro všechny resorty státu.