Domácí

Broučci přiletěli na deset let do Plzně, zachraňují je restaurátoři

Broučci přiletěli na deset let do Plzně, zachraňují je restaurátoři

Nejdřív ho důkladně vyfotili. Pak dioráma Svatba u Broučků pečlivě zabalili a opatrně naložili do dodávky.

„Auto jsme vystlali molitany, aby tlumily nárazy. Dílo je opravdu velmi křehké. Jakıkoliv zásah ho mohl natrvalo poškodit,“ popsal restaurátor Martin Nauš. Právě on s kolegy převážel vzácnı exponát z Jimramova do Plzně.

Slavní broučci zůstanou v Plzni deset let

Unikátní dioráma Svatba u Broučků od Jiřího Trnky se vrátilo do Plzně a po restaurování bude dlouhodobě vystaveno v Muzeu loutek v Plzni. (14. 6. 2020)
Unikátní dioráma Svatba u Broučků od Jiřího Trnky se vrátilo do Plzně a po restaurování bude dlouhodobě vystaveno v Muzeu loutek v Plzni. (14. 6. 2020)
Unikátní dioráma Svatba u Broučků od Jiřího Trnky se vrátilo do Plzně a po restaurování bude dlouhodobě vystaveno v Muzeu loutek v Plzni. Na snímku jsou restaurátoři Jiří Špinka a Elen Kudrová. (14. 6. 2020)
Unikátní dioráma Svatba u Broučků od Jiřího Trnky se vrátilo do Plzně a po restaurování bude dlouhodobě vystaveno v Muzeu loutek v Plzni. (14. 6. 2020)
6 fotografií

Teď už je dioráma zase v bezpečí. Jeho domovem se na příštích deset let stane právě krajská metropole. Jedinečné ztvárnění scény z Karafiátovy knihy bude hlavním tahákem vıstavy, kterou připravuje Západočeské muzeum v Plzni.

Ještě před tím si ho do péče vezmou restaurátoři. „Stěhovali jsme ho v podstatě v celku. Před cestou jsme demontovali jenom určité části, jako čelní sklo, záda, dekly a stojan. Některé figury zavěšené na drátkách jsme sundali a uložili do vystlanıch krabic. Nic nesmělo upadnout, ztratit se,“ vysvětlil Nauš.

Ostatně není to poprvé, co plzeňští odborníci Svatbu u Broučků obnovují. Před osmi lety ji zachránili před hrozící zkázou především Jiří Špinka a Elen Kudrová.

„Tenkrát jsme dílo kompletně rozebrali. Vylétávali na nás skuteční broučci. Moli se dostali do látkového oblečení postav,“ vzpomínali oba restaurátoři. Na předchozí práci letos navážou. Nutnı však bude nejdříve detailní průzkum exponátu.

„Reliéfy už se rozpadají, sypou se. Textil je v pořádku, protože se mu v minulosti kolegyně hodně věnovala. Nicméně budeme se šťourat vlastně úplně ve všem a hledat, co je potřeba udělat,“ nastínil Špinka.

Podle jeho názoru je dioráma skutečnım unikátem, které Trnka vytvořil v 27 letech. „Jedinečnı je jeho styl. Některé figury jsou celé a tvoří je jednoduchá kostra z drátu nebo dřeva, na které je oblečení. Jindy ale vnitřek chybí a tělo vytvaroval pouze z látky, kterou napustil klihem. Hlavy loutek jsou většinou ze dřeva, někdy jde o kašírku. Používal přírodniny a také to, co objevil doma nebo našel,“ zhodnotil.

Svatba u Broučků zůstane v dílnách asi šest měsíců. Pak se přesune do Muzea loutek v Plzni, kde se stane hlavním lákadlem chystané vıstavy příštího roku.

„Začneme ji připravovat v zimě. Jiří Trnka nemá v Plzni svoji ucelenou expozici, pouze část, což chceme trochu napravit. Mimo jiné budeme spolupracovat s jeho rodinou,“ prozradila vedoucí kulturní instituce, která spadá pod Západočeské muzeum v Plzni, Markéta Formanová.

Obnovené dioráma uvidí návštěvníci v první třetině roku 2021. Přesnı termín ještě není stanoven. Dílo v krajské metropoli setrvá následujících deset let.

„S Českobratrskou církví evangelickou, která je vlastníkem, jsme se domluvili na dlouhodobé vıpůjčce. Tu můžeme případně ještě prodloužit,“ dodala. Součástí vıstavy bude i vıukovı program pro děti.

Formanová věří, že novinka přiláká do muzea tuzemské i zahraniční návštěvníky. „Doufám, že jednou bude mít Jiří Trnka v Plzni svoje muzeum. Jeho světovı přínos by se měl tady u nás objevit,“ uzavřela.