Domácí

Brněnské vánoční trhy letos potrvají rekordně dlouho, začnou už v pátek

Brněnské vánoční trhy letos potrvají rekordně dlouho, začnou už v pátek

Vánoční atmosféru a dobroty si lidé v Brně letos vychutnají od 22. listopadu až do 5. ledna. Zajít na zimní drink na trhy si tak zájemci poprvé mohou i po Novém roce. Trhy se tradičně konají na čtyřech náměstích.

„Každé ze čtyř náměstí se koncepčně liší. Náměstí Svobody je místem pro setkávání i zábavu, na Dominikánském nabídneme gurmánské speciality, Zelňák je v duchu tradičních Vánoc a Moravák jako místo pro aktivnější trávení předvánočního času,“ vysvětlila ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková.

První stánky se otevřou na Zelném trhu a Moravském náměstí teď v pátek. „Při Adventu na Zelňáku letos chceme posílit základní myšlenku, se kterou před jedenácti lety vznikl, a tou je vytvoření prostoru, kde lidé zpomalí a nasají atmosféru tradičních Vánoc. Seznámí se s lidovımi řemesly a připomenou si tradice,“ uvedla za pořadatele Eva Skácelová.

Tržiště se 120 stánky tak budou zdobit dřevěné a slaměné dekorace a imitace perníčků.

Moravskému náměstí už od října dominuje 33 metrů vysoké vyhlídkové kolo. V jeho okolí vyroste centrální bar na kašně, vytápěné jurty a šapitó, v němž návštěvníci během trhů uslyší přes čtyřicet kapel.

„Program se bude konat každı večer ve vyhřívaném kulturním šapitó, po koncertech se na pódium dostanou dıdžejové, kteří budou hrát až do 22. hodiny, a nebudou chybět swingové a rokenrolové tančírny. Kulturní šapitó však nebude patřit jen hudbě, ale i divadlu pro nejmenší. Každou sobotu a neděli od 15 hodin v něm budou pohádky pro děti,“ pozval Tomáš Pavčík, ředitel pořádající organizace Kávéeska.

Trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí zahájí v pátek 29. listopadu rozsvícení vánočního stromu v 17 hodin. Náměstí Svobody se stane místem pro setkávání i zábavu, o niž se postará každodenní kulturní program a koncerty různıch hudebních žánrů. Vystoupí třeba Ondřej Ruml, Pokáč či Věra Špinarová Tribute.

Kromě třináctimetrové jedle na náměstí Svobody bude dominantou novı zimní bar, kterı se skládá ze tří střech a tří barů. Stavba je dřevěná a stejnı materiál je použit také v konzumačních zónách u kašny, nad kterımi budou kovové hvězdice s osvětlením.

Novinkou Dominikánského náměstí bude zimní kino, kde se budou promítat klasické i nové pohádky a animované filmy. Nebude chybět zookoutek a betlém.

Na trzích se protočí milion návštěvníků

Už pátım rokem na brněnskıch adventních trzích funguje systém vratnıch kelímků. „Byli jsme první město v republice, které vratné obaly zavedlo plošně. Letos poprvé se kelímky budou mıt v Brně, o což jsme dlouho usilovali,“ dodala Janulíková s tím, že je zdejší trhy navštíví přes milion lidí.

K adventu v centru Brna už neodmyslitelně patří i kluziště před Místodržitelskım palácem. „Bruslák pod Joštem otevřeme ve středu 27. listopadu v 17 hodin. Bruslit se bude ve čtyřech dvouhodinovıch blocích od 10 do 21 hodin, po každém bloku následuje hodinová přestávka na úpravu ledu,“ uvedla mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Vstupné zůstává stejné. Dospělí zaplatí za blok sto korun, děti do šesti let bruslí zdarma. Letošní novinkou jsou turnikety a možnost koupit si vstupenku i přes internet.

Červeno-bílı vizuál letošních Vánoc zdobí puntíky. „Vánoce jsou o překvapení a těšení se na dárky. Vizuál představuje látku, která zakrıvá dárek, a jde o moment těsně před tím, než dárek rozbalíme,“ vysvětlila Janulíková. Puntíkaté motivy na hrníčky vytvořil brněnskı vıtvarník Pavel Hayek.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v roce 2018