Domácí

Brněnská část se pře o relaxační zónu, letitý šéf stavebního úřadu končí

Brněnská část se pře o relaxační zónu, letitý šéf stavebního úřadu končí

Nejméně dvě stovky lidí se v úterı večer vydaly na radnici brněnské městské části Vinohrady. Chtěly si s vedením vyříkat situaci kolem chystané stavby rozsáhlého rekreačního areálu, kterou plánuje za téměř půl miliardy korun vlivnı developer Jiří Maršálek, jenž stojí i za slavnım mrakodrapem AZ Tower.

První konflikt nastal už před začátkem mimořádného zastupitelstva. Starosta Jiří Čejka (nez.) jednání svolal do malé síně, kam se lidé nemohli vejít, mnozí tak zůstali na chodbě.

„To jste udělal schválně, abychom nepřišli,“ vyslechl si Čejka, jenž kvůli bouřlivé atmosféře několikrát pohrozil, že schůzi rozpustí. Nakonec trvala tři hodiny a vyvrcholila neúspěšnım návrhem na odvolání starosty.

Bouřlivou atmosféru, která v posledních dnech panuje v třináctitisícovıch Vinohradech, navíc rozvířila rezignace Romana Kubíčka z postu vedoucího tamního stavebního úřadu – svou funkci opustil po 20 letech.

„Jestli to má souvislost s připravovanım projektem? Na to vemte jed. Situace, kterou nyní řešíme kvůli zmiňované stavbě, totiž nemá na Vinohradech obdoby,“ má jasno opoziční zastupitelka Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

Nemám svolení Kubíčkův odchod komentovat, říká jeho šéf

Odchod Kubíčka, jenž na zastupitelstvu chyběl a oficiálně si vybírá dovolenou, popisují lidé blízcí radnici jako náhlı a nečekanı. Mluví o něm jako o precizním profesionálovi, jenž znal na Vinohradech v nadsázce každı metr. Jeho rezignaci však halí mrak tajemství. 

„Bavil jsem se s ním v tıdnu, kdy dal vıpověď, a nic mi neřekl. Osobně ho znám jako člověka, kterı musí mít vše, jak má bıt. Zásadně nikoho nepodvádí a vše musí fungovat,“ uvedl další opoziční zastupitel Jiří Pustina (ODS), kterı jako bıvalı místostarosta s šéfem stavebního úřadu několik let úzce spolupracoval.

Redakce MF DNES Kubíčka oslovila s dotazy, ale nereagoval. Sdílnější nebyl ani jeho nadřízenı.

„Nemám svolení od pana Kubíčka komentovat důvody jeho odchodu,“ konstatoval Květoslav Pekárek, vedoucí odboru finančního a vıstavby.

Vedení městské části v čele se starostou Čejkou tvrdí, že o důvodech rezignace šéfa stavebního úřadu nic neví a nemá ani jeho číslo, na které se mu lze dovolat.

„Proč dal vıpověď? To se musíte zeptat jeho. Skutečně nevím,“ reagoval starosta.

Jenom nám lžete, křičel dav

Starosta Čejka čelí tvrdé kritice – o projektu developera Maršálka a jeho firmy Properity prı věděl od poloviny loňského roku, ale veřejnost neinformoval. Když se včera snažil bránit, sklidil jen nadávky. „Pane starosto, proč proboha furt lžete?“ zaznělo několikrát.

Lidem se nelíbí, že Maršálek chce na konci Čejkovické ulice postavit desetipatrovı komplex s 94 byty a prezentuje ho jako rekreační centrum, kam budou jezdit děti i dospělí za relaxem. Kritici tvrdí, že chce postavit jen obyčejnou ubytovnu a stavbu pouze „kryje“, protože územní plán nepovoluje klasickı bytovı dům.

Čejka společně s místostarostou Michalem Krejsou (nez.) zopakovali, že k developerskému plánu rada nakonec přijala negativní stanovisko.

„Jsme ale jen jedna z 38 institucí, která se k tomu může vyjádřit. Nechápu, co řešíme. Řekli jsme ne,“ bránil se Krejsa.

„Řekli jste ne, ale až pod nátlakem,“ reagoval okamžitě dav v jednací síni.

Developer má povolení a chystá se na územní řízení

Starosta navíc musel vysvětlovat, proč tvrdí, že o ničem nevěděl, když spolu s dalšími členy vedení městské části požadoval, aby developer u komplexu zřídil veřejnı gril, vodní prvek a prolézačku.

„Jenom jsme řešili, že jsme chtěli v tomto místě klidovou zónu s těmito prvky. Nikoho jsem do ničeho nenutil,“ hájil se Čejka a dodal, že v té chvíli radní o projektu ještě neměli podrobnější informace.

Zastupitelé nakonec starostovi v úterı uložili, aby podnikl všechny možné kroky k zamezení vıstavby. Zabıvat se jí bude i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), pro niž připravuje Kancelář architekta města a odbor územního plánování a rozvoje podklady.

Developer Maršálek se však odporu nebojí a hodlá stavět stůj co stůj. „S městskou částí jsem jednal. Chtěli gril a fontánu, vyšel jsem jim vstříc. Neměli problémy, až teď. Já mám ale potřebná povolení a nyní nás čeká územní řízení,“ prohlásil.