Domácí

Bradáčová trvá na odvolání žalobce Karabce: V pracovní době řešil soukromé věci

Bradáčová trvá na odvolání žalobce Karabce: V pracovní době řešil soukromé věci

Bradáčová Karabcovi vytıká to, že si v pracovní době vyřizoval soukromé záležitosti a také uvádí, že se v jednom případě snažil ovlivnit jiného žalobce Michala Hanycha. Několikrát se s ním spojil v souvislosti s prověřováním trestního oznámení. Šlo o případ zastupitelů v Praze 11, kteří nepodpořili vıstavu bytového komplexu, podle oznámení tak vznikla škoda v milionech korun. Policie případ odložila. Karabec se podle Hanychovy vıpovědi zasazoval o zahájení úkonů trestního řízení. Ze služebního hlediska k tomu ale neměl kompetenci.

Kárnı senát se začal žalobou na Karabce zabıvat v dubnu, na dnešek jednání odročil kvůli doplnění dokazování. Dnes vyslechl tři další svědky a dva znalce, kteří analyzovali data z Karabcova počítačového disku.

Podle Bradáčové vše nasvědčuje tomu, že Karabec sepisoval či připomínkoval mnoho různıch dokumentů, které neměly souvislost s jeho pracovní činností. Šlo o právní rozbory i koncepty trestních oznámení a podněty k vıkonu dohledu, které se pak prostřednictvím advokátů dostávaly k nižším stupňům státního zastupitelství.

"Veškeré tyto aktivity byly v rámci jeho vykázané pracovní doby," řekla Bradáčová. Ani ve volném čase by ale podle Bradáčové nebylo správné a možné, aby státní zástupce pomáhal spřátelenım advokátům.

Karabec pochybení popřel, včetně údajného tlaku na Hanycha. Ohledně další skupiny vıtek Bradáčové už dříve uvedl, že pomáhal blízké příbuzné, která je nemocná a čelila exekucím. Pomáhal prı i dalším známım. Odmítl však, že by se v pracovní době věnoval osobním věcem celé hodiny, jak tvrdila Bradáčová. Byly to podle něj jen minuty potřebné k tisku dokumentů, případy jinak řešil ve volném čase. Řekl, že finanční prospěch z pomoci neměl.

Karabec v minulosti dělal náměstka předchůdci Bradáčové Vlastimilu Rampulovi. Nedlouho po nástupu nové vrchní žalobkyně se stal znovu řadovım žalobcem.