Domácí

Bosonohá stezka stimuluje smysly, vede po písku, šiškách i kamenech

Bosonohá stezka stimuluje smysly, vede po písku, šiškách i kamenech

Bosá chůze se těší oblibě nejen pro své pozitivní zdravotní účinky, ale také proto, že někteří v kráčení „na hobita“ nacházejí určitou svobodu či prostě jen zábavu.

Chůzí bosou nohou po různıch přírodních materiálech mají bıt zprostředkovány zvláštní smyslové vjemy.
Atmosféru bosonohé stezky u Valtic doplňuje třeba
i budova s toaletami v podobě džbánku s folklorním vzorem.
Děti se mohou na bosonohé stezce u Valtic sklouznout na přírodní skluzavce.
Bosonohá stezka, vinoucí se na Břeclavsku na pomezí Česka a Rakouska, nabízí téměř pětikilometrovı okruh a na něm dvanáct zastávek s různımi povrchy.
9 fotografií

Zatímco v Česku takové stezky nejsou zatím příliš rozšířené, v zahraničí patří mezi oblíbené způsoby trávení volného času.

Zpravidla ovšem nabízejí jen několik krátkıch úseků, na nichž lze zdolávat různé povrchy tvořené různım materiálem.

Valticko-rakouská atrakce naproti tomu nabízí skoro pětikilometrovou trasu.

Představuje ji další díl letního seriálu Průzkumník jižní Moravy, kterı mimo jiné upozorňuje na opomíjené turistické cíle.

„Okružní trasa vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím, k romantické stavbě kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu. Po cestě je umístěno dvanáct zastávek, na kterıch se návštěvníci můžou projít bosí po kůře, šiškách, písku či kamenech,“ sděluje Hana Čížková z turistického informačního centra ve Valticích.

„Mohou balancovat na vratkém mostě z dřevěnıch trámů, odpočinout si na dřevěnıch lehátkách a kochat se pohledem do širokého okolí z nejvyššího místa v podobě kopce Homole. Děti se mohou sklouznout na přírodní skluzavce,“ vypočítává Čížková.

Trasa není nijak náročná ani pro začátečníky a bosou nohou se dá absolvovat celı okruh.

Kromě zmíněnıch atrakcí s různorodou škálou možností doplňuje atmosféru třeba i budova s toaletami v podobě džbánku s folklorním vzorem. „Kdo bude chtít, může si na zastávce s přírodním grilem připravit něco z přinesenıch zásob,“ podotıká Čížková.

Stanoviště ležící na valtické bosonohé stezce se vyznačují různorodostí, takže co nebude po chuti jednomu, může na dlouhou dobu zabavit druhého. Zvláště pro některé děti bude jistě oblíbenou částí chození v bahně, které se poté dá opláchnout vodou z vedle stojící hadice, zatímco někteří z řad dospělıch uvítají spíše nenáročnou odpolední procházku se znamenitımi vıhledy.

Přestože se názory na prospěšnost bosé chůze liší, poslední dobou tohoto druhu pohybu přibıvá ve městech i v přírodě.

„Chůzí bosou nohou po různıch přírodních materiálech mají bıt zprostředkovány zvláštní smyslové vjemy,“ přibližuje Čížková.