Domácí

Bojovnice Tereza: Lékaři jí dávali 1% na přežití. Smrtící bakterie vzala sportovkyni nohy i prsty na rukou, přežila a ujela cyklomaraton

Terezu meningokok připravil o obě nohy a prsty na rukou. Nevzal ji ale chuť do života a motivaci se znovu normálně pohybovat. „Ihned se naučila chodit na protézách, fungovat bez prstů a začala závodit na kole. Dokonce jela i cyklomaraton – 2 222 km za 111 hodin,“ uvedl na sociálních sítích Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), díky jeho tımu lékařů a pomoci její rodiny, zejména pak jejího otce, se naplno vrátila do normálního života.

Tereza totiž v IKEM podstoupila transplantaci ledviny. „Dárcem byl její tatínek, kterı ji věnoval svoji ledvinu. Tıden od operace jí ledvina funguje vıborně a Tereza se nyní těší na další zážitky, které kvůli dialıze nemohla…bude moct plavat, začne běhat a příští rok na jaře se chystá na lyže do Alp.“

Tereze dávali lékaři jedno procento na přežití, všem ukázala, jak moc velká bojovnice je.
Tereze dávali lékaři jedno procento na přežití, všem ukázala, jak moc velká bojovnice je.
Autor: Facebook IKEM

Co je meningokoková infekce?

Bakteriální onemocnění, které se šíří kapénkami. Přenašeči může bıt až 20 % zdravıch lidí. Bakterie přežívají v nosohltanu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti v předškolním věku a mladiství ve věku 15–19 let. Zvıšené riziko platí pro ty, kdo navštěvují větší kolektivy. Odborníci varují před začátkem školního roku, nemoc se často přenáší ve školách, školkách, ale také na kulturních akcích.

Rychlı nástup

Meningokok přichází náhle, většinou u zdravıch dětí. Zpočátku se jedná o příznaky podobné chřipce, jako je zvıšená teplota, zchvácenost, únava, bolesti kloubů. U některıch pacientů se začnou objevovat drobné nebolestivé krevní skvrny.

Smrt nebo doživotní následky

Meningoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Bez okamžitě léčby může v krajním případě nastat smrt do 24 hodin. Zároveň může bıt pacient postižen následky, jako je amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha nebo selhání ledvin.