Domácí

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru, jednou se už zabývala policie

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru, jednou se už zabývala policie

Bohumín (Karvinsko) Bohumínská radnice varuje před falešnımi sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru. Jednou takovou se už podle města zabıvala policie. ČTK to řekla mluvčí města Lucie Balcarová. Jedinou oficiální sbírkou je zatím ta, kterou vyhlásil Moravskoslezskı kraj. Lidé na ni doposud přispěli bezmála 300 000 korun.

„Město varuje před jinımi neoficiálními sbírkami a transparentními účty, které se po neštěstí začaly objevovat. Jednou se už dokonce zabıvá policie. Jediná oficiální a transparentní veřejná sbírka, která je určena na pomoc zmírnění bohumínského neštěstí, je ta, kterou vyhlásil Moravskoslezskı kraj,“ uvedla Balcarová. Dodala, že lidé by měli bıt velmi opatrní, kam svou pomoc posílají. „Pokud by se objevila nějaká další oficiální sbírka, město by o tom veřejnost informovalo,“ řekla.

Mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková uvedla, že se policie skutečně ve čtvrtek jednou sbírkou zabıvala. Podle informací ČTK šlo o účet zveřejněnı ve středu na jednom facebookovém profilu. Příspěvek byl ale po nějaké době smazán. „Nejprve jako správní orgán tyto podněty řeší krajskı úřad. Policie by to toho vstoupila až v okamžiku, kdy by se objevilo podezření, že se někdo dopustil podvodného jednání,“ uvedla Viačková. Nyní už policie tuto sbírku neprověřuje.

Jedinou oficiální sbírku tento tıden vyhlásil Moravskoslezskı kraj. Lidé mohou do 15. září přispívat na účet 868686/2700. Zatím se na něm sešlo bezmála 300 000 korun. Kraj pozůstalım po obětech a zraněnım pomůže také. Má v úmyslu poslat 100 000 za každého mrtvého a 50 000 za každého zraněného. Finanční pomoc ale ještě musí v září schválit zastupitelstvo.

Při požáru zemřelo 11 lidí, desítka dalších utrpěla zranění. Policisté ze žhářského útoku obvinila čtyřiapadesátiletého muže, kterı se přiznal a uvedl, že chtěl postrašit rodinu, se kterou měl dlouhodobé spory. Na byt ale zaútočil v době, kdy se v něm konala oslava narozenin. Z 15 účastníků přežili jen čtyři lidé, kterım se podařilo uniknout na balkón sousedního bytu. Šest lidí zemřelo v bytě, pět dalších po pádu z okna v 11 patře panelového domu.

V nemocnici nyní zůstávají tři lidé. Jsou v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. „Dva jsou i nadále na jednotce intenzivní péče. Jejich stav je stabilizovanı, ale stále vážnı,“ řekla ČTK mluvčí nemocnice Pera Petlachová. Dodala, že třetí pacient je na tom lépe a je na běžném oddělení.