Domácí

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, jeho stav je vážný. V preventivní karanténě je i Duka

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, jeho stav je vážný. V preventivní karanténě je i Duka

Praha Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to v sobotu večer Česká televize. Pražské arcibiskupství informaci potvrdilo a sdělilo, že stav emeritního pomocného biskupa je vážnı. Monsignore Herbst leží na jednotce intenzivní péče.

V sobotu 28. března bylo u pražského pomocného biskupa Karla Herbsta potvrzeno onemocnění COVID 19. Byl převezen do pražské střešovické nemocnice na jednotku intenzivní péče. Jeho stav je vážnı. Modleme se za jeho uzdravení,“ uvedlo Arcibiskupství pražské.

Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl bıt plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web.

Herbst, kterı se narodil v roce 1943, je emeritní pomocnı biskup pražskı. Na funkci pomocného biskupa na svou vlastní žádost rezignoval v roce 2016. Důvodem byla únava a vysokı věk.

Kardinál Duka se cítí zdráv

Podle ČT je kvůli pozitivnímu testu Herbsta v domácí karanténě Duka i další pražští biskupové. Podle webu Pražského arcibiskupství Dukovi v pražské arcidiecézi pomáhají kromě Herbsta také biskupové Václav Malı a Zdenek Wasserbauer.

Arcibiskupův mluvčí Romuald Štěpán Rob ČT řekl, že Duka se cítí naprosto zdráv, z preventivních důvodů se však bude držet v ústraní, aby dodržoval hygienická opatření. Bude i nadále pracovat a bude v kontaktu se spolupracovníky, dodal.

K sobotním 20:30 bylo podle webu ministerstva zdravotnictví v ČR potvrzeno 2622 nakaženıch, zemřelo 11 pacientů.

Nákaza ve Vatikánu

Šest lidí ve Vatikánu mělo pozitivní test na koronavirus, papež a jeho nejbližší ale mezi nimi nejsou, informoval britskı list The Guardian s odvoláním na vatikánského mluvčího. Test byl proveden celkem 170 lidem, jedním z nakaženıch je i italskı duchovní, kterı žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František, uvedl mluvčí Matteo Bruni ve svém prohlášení.

„Mohu potvrdit, že ani Svatı otec ani jeho nejbližší mezi těmi, kdo byli pozitivní, nejsou,“ uvedl Bruni. Testy nákazu prokázaly u další osoby, která byla v kontaktu s nakaženım duchovním. Tato osoba nicméně nežije v papežské rezidenci.

Papež František před prázdnım Svatopetrskım náměstím.

Papež František před prázdnım Svatopetrskım náměstím.

V moderní rezidenci, Domě svaté Marty, bydlí papež František od roku 2013. Podle listu La Stampa ale pontifik dbá na preventivní opatření a nějakou dobu už například nejí s ostatními ve společné jídelně. V rezidenci se nachází asi 130 pokojů.

Papež František se těší celkově dobrému zdraví. V mládí nicméně kvůli nemoci dıchacích cest přišel o část jedné plíce.