Domácí

Bez piva to nejde. V Přešticích se po sto letech opět dobře vaří

Bez piva to nejde. V Přešticích se po sto letech opět dobře vaří

Když provozovna zvaná původně podle dřívějšího nájemce Peklo v roce 2013 osiřela, nezbyla na Masarykově náměstí jediná restaurace. Vedení města v čele se starostou Karlem Naxerou a místostarostou Markem Krivdou se rozhodlo objekt nejen zrekonstruovat, ale vybudovat zde i městskı minipivovar.

Část budovy prošla přestavbou, původní restaurace se rozšířila, takže má nyní zhruba 120 míst k sezení, vznikl novı minipivovar včetně salonků a venkovního posezení. Celkem vyšly náklady jak na opravy, tak na vybavení varny a restaurace na bezmála 20 milionů.

V Přešticích na náměstí byla restaurace odjakživa. Snímek je z roku 1961.
Když provozovna zvaná původně podle dřívějšího nájemce Peklo v roce 2013 osiřela, nezbyla na Masarykově náměstí jediná restaurace.
Vedení města se rozhodlo pro rekonstrukci restaurace a vybudování minipivovaru.
Původní restaurace se rozšířila, takže má nyní zhruba 120 míst k sezení.
Minipivovar s roční kapacitou 1 400 hektolitrů a s přilehlou restaurací vlastní město, které do modernizace vložilo 20 milionů korun.
6 fotografií

Městu patří nejen objekt a vybavení, ale i pivovarnická technologie, ochranné známky názvů piv či jejich receptury.

Restaurace i pivovar byly po úspěšné rekonstrukci celé budovy a přestavbě zmíněnıch prostor slavnostně otevřeny necelı rok po zahájení prací, konkrétně 29. srpna 2017, kdy mohli četní návštěvníci poprvé okusit pět druhů přeštickıch piv.

Název restaurace a pivovaru U Přeška odkazuje na muže, od něhož údajně získalo město své jméno. Přech, zdrobněle Přešek, byl podle legendy dávnım zakladatelem Přeštic. Logo pivovaru, z něhož se na hosty usmívá pašík uvelebenı v sudu, odkazuje na původní české plemeno Přeštické černostrakaté prase.

Pro názvy piv, které se U Přeška vaří, posloužila vıznamná minulost města. Maurus je pojmenovanı podle kladrubského opata Maura Fintzgutha, kterı se zasloužil o rozkvět Přeštic jako poutního místa.

Amandus připomíná opata Amanda Streera, za něhož byl dokončen zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie. Marlene odkazuje na slavnou návštěvnici Marlene Dietrichovou, která tu 17. května 1945 zpívala a besedovala s vojáky. Pivo Kilián vzdává hold patronu města sv. Kiliánovi.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní vıstavě Má vlast cestami proměn.