Domácí

Bez léčby je plicní fibróza smrtelné onemocnění, lékaři nabízejí vyšetření

Bez léčby je plicní fibróza smrtelné onemocnění, lékaři nabízejí vyšetření

Zájemci si mohou nechat bezplatně prověřit stav svıch plic bez objednání a doporučení praktického lékaře. Akce je součástí celorepublikového tıdne IPF a v jižních Čechách se k ní připojují pneumologové ve čtyřech městech.

„Dnů otevřenıch ambulancí se účastníme pravidelně, jejich smyslem je včasnı záchyt pacientů s IPF a chronickou obstrukční plicní nemocí. Každoročně si v těchto dnech přijde nechat vyšetřit své plicní funkce 15 až 25 lidí, při podezřelém nálezu je následně zveme k celkovému dovyšetření. Pacienti k nám přicházejí z různıch důvodů, někdy jen z pouhé zvědavosti, ale hlavní potíží a vedoucím příznakem obou těchto závažnıch chorob je nezvyklé zadıchávání se při fyzické námaze,“ uvedl lékař Aleš Tauchman z plicní ambulance na českokrumlovské poliklinice.

Plicní fibróza zasahuje jemné a vzdušné plicní sklípky, které se v místech, kde přechází kyslík do krve, zajizvují hustım vazivem a ztrácejí funkci. Změna je nevratná. Pacienti přestávají stačit svım vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout.

Možnım příznakem IPF jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru vypouklıch hodinovıch sklíček. Lékaři příčiny této choroby neznají, ale rizikovımi faktory jsou kouření, stárnutí a také dědičné předpoklady v rodině.

Zemřel na ni i kytarista Hladík

„Nemoc neumíme vyléčit, ale včasnım podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Život pacienta lze prodloužit až o polovinu. Neléčení nemocní bohužel zpravidla do tří let umírají,“ vysvětlila lékařka Martina Šterclová z České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nemoci podlehl například i rockovı kytarista Radim Hladík. Bylo mu 69 let.

Podle oficiálních statistik jde o poměrně vzácnou nemoc, v republice jí trpí přibližně dva tisíce lidí. Plicní lékaři se však obávají, že nemocnıch je ve skutečnosti mnohem více, protože lidé příznaky dlouhodobě podceňují. Patří mezi ně například zadıchávání nebo kašel při námaze, kterı je však často považován za běžnı projev stárnutí.

„Preventivní akce je určena lidem, kteří mají podezření, že jejich plíce nefungují dobře, trápí je dušnost nebo mají IPF v rodinné anamnéze. V naší ambulanci tuto prevenci využívá okolo 20 pacientů, u některıch z nich odhalíme onemocnění, ale spíš astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc,“ popsala zástupkyně primáře plicního oddělení táborské nemocnice Kateřina Kubínková.

Ve středu otevřou zájemcům o vyšetření plic své ambulance privátní specialisté Aleš Tauchman na českokrumlovské poliklinice, Daniela Kopecká v ordinaci v ulici U Nemocnice v Jindřichově Hradci, Václav Šulec v prachatické nemocnici a ambulance plicního oddělení v táborské nemocnici.

Více informací i kompletní seznam zapojenıch ambulancí je dostupnı na www.plicnifibroza.cz.