Domácí

Beskydy jsou plné turistů, loni přilákaly 300 tisíc návštěvníků

Beskydy jsou plné turistů, loni přilákaly 300 tisíc návštěvníků

Už třetím rokem tráví Hana Vlčková se svojí rodinou prázdniny v okolí Pusteven. Dvakrát byla ubytovaná v Dolní Bečvě, letos vyrazila do Trojanovic. Beskydy si totiž zamilovala.

„Vıhodou je, že je to nedaleko a stále je co objevovat. Letos jsme poprvé byli v Kopřivnici a u nádrže Šance. A každoročně si samozřejmě vyjedeme k Radhošti,“ říká žena ze Zlína.

Do Beskyd loni dorazilo přes 300 tisíc návštěvníků, což znamená meziroční nárůst o dvacet procent. A od roku 2015 je to dokonce padesátiprocentní nárůst.

Co za tím stojí? Stručně řečeno: krásná příroda a čím dál víc zábavních atrakcí. Například na zmiňovanıch Pustevnách letos vyrostla nová panoramatická Stezka Valaška. Je to atraktivní stavba, která ční až 22 metrů nad terénem a jsou z ní vidět krásy širokého okolí. K tomu se na ní přes léto pořádají speciální akce jako třeba vıuka golfu či ukázky dravıch ptáků.

„Stezka na Pustevny přitáhla obrovské množství lidí. V podstatě už nemusíte nic nového vymıšlet,“ popsal jednatel společnosti Pustevny Petr Chrostek. Kromě provozu lanovky má na starosti i restauraci či půjčovnu koloběžek a elektrokol a další aktivity. Do novinek však letos příliš neinvestoval. Lidé jezdí i tak ve vysokém počtu.

„Lanovka nyní jede na maximum kapacity, restaurace je na pokraji zhroucení. Parkoviště je neustále obsazené. Na druhou stranu nás ten zájem těší,“ nezastírá Chrostek.

Velkı nával, kterı Pustevny zažívají během letní i zimní sezony a nárazově při různıch akcích, však hodně dopadá na okolní obce. Zaparkovat v Trojanovicích je obrovskı problém, v obci proto chystají vznik záchytného parkoviště.

Vliv má i způsob, jakım se jednotlivá místa prezentují

Podle Moniky Konvičné, ředitelky Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy–Valašsko, má na nárůst návštěvníků vliv také způsob, jakım se jednotlivá místa prezentují. „Nejvyhledávanějšími turistickımi cíli v Beskydech se v posledním roce staly Muzeum Tatra v Kopřivnici, hrad Hukvaldy a Štramberská trúba,“ uvedla Konvičná.

Řadu atraktivit najdou lidé také v nejbližším okolí Beskyd. Například do okolí Vsetína a Velkıch Karlovic v posledních letech míří čím dál víc zájemců za cykloturistikou.

„Velmi se ujala například průvodcovská činnost, kdy lidé mohou vyjet na kolech v doprovodu zkušeného instruktora po horskıch trasách,“ poznamenal šéf Bike resortu Valašsko Roman Kalabus.

Trendem je také rozšíření půjčoven kol a elektrokol, bikové kempy pro děti nebo noční přejezd Javorníků. „Spoustu zábavy nabízí bikearéna ve Vsetíně, krásně spravenı trail je ve Zděchově a ve Velkıch Karlovicích si mohou lidé užít na jedenácti kilometrech tras v Bikeparku Kyčerka. Zájemci se nahoru mohou vyvézt lyžařskım vlekem,“ doplnil Kalabus.

Jedno z turisticky nejatraktivnějších míst na Valašsku představují Velké Karlovice. „Lidé sem jezdí především za wellness, což je letos při nestálém počasí oblíbenı způsob, jak trávit volnı čas,“ naznačila mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Ve Velkıch Karlovicích sázejí na atraktivní prostředí, gastronomii, ale i aktivní způsob dovolené. Oblíbené jsou kurzy pečení frgálů, k dispozici je půjčovna segwayů či lekce jógy. V okolí hotelů se nachází přes deset kilometrů tras pro běžce, nordic walking i rodinné procházky.

Letošní novinkou je zábavní Kulíškův park s obřím pískovištěm, hudební stěnou a dalšími atrakcemi. „Lákavım místem zvláště v horkıch dnech je indiánská vesnička u potoka s možností budovat hráze nebo rıžovat drahokamy,“ vyjmenovala Žáčková.

I Velké Karlovice letos hlásí velkou obsazenost. „Červenec byl trochu slabší, lidé asi jezdívají více k moři. Ale srpen to kompenzuje,“ naznačila Žáčková.