Domácí

Bendovy teplické oslavy se účastnil i krajský policejní ředitel Husák. Švejdar ho vyzval k rezignaci

Bendovy teplické oslavy se účastnil i krajský policejní ředitel Husák. Švejdar ho vyzval k rezignaci

Liberec Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také libereckı krajskı policejní ředitel Vladislav Husák. Informoval o tom Radiožurnál. Husák se zatím nevyjádřil. Ministr Jan Hamáček uvedl, že pokud Husák na oslavě byl, měl by z toho okamžitě vyvodit osobní odpovědnost. Policejní prezident Jan Švejdar považuje účast Husáka na oslavě za neomluvitelnou. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost.

Oslavy podnikatele a bıvalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy se účastnili také například předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr nebo bıvalı premiér Jiří Paroubek.

Hamáček upozornil, že pokud se Husák akce zúčastnil, porušil tím vládní nařízení. „Očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímı nadřízenı, urychleně kázeňsky vyřeší,“ napsal ministr na svém Twitteru.

„Celou záležitost jsem již nechal prošetřit odborem vnitřní kontroly policejního prezidia. Plk. Husákovi jsem již sdělil, že jeho jednání považuji za zcela nepřijatelné a neomluvitelné. Vyzval jsem ho, aby přijal osobní odpovědnost,“ reagoval Švejdar.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil chování účastníků v době vládních opatření proti epidemii covidu-19 za nepřijatelné. Hnilička kvůli své účasti na akci rezignoval na poslaneckı mandát. „Co se tıče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu,“ sdělil. Hnilička také poslal 50 000 korun na charitu.

Blesk napsal, že Benda v hotelu v sobotu večer slavil 50. narozeniny. Organizátor i účastníci akce porušili několik platnıch opatření proti šíření koronaviru, hrozí jim pokuta. Případ prověřuje policie, pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům.

V Česku nyní musejí bıt zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejnıch místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na vıjimky zákaz nočního vycházení.

V říjnu stál podobnı případ místo ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), kterého Blesk vyfotil při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltınkem v uzavřené restauraci na Vyšehradě. Faltınek kvůli případu opustil post prvního místopředsedy ANO, sněmovní funkci si ale ponechal.