Domácí

Bartoš jednal v Lánech. Zeman neočekává odchod ČSSD z vlády, řekl šéf Pirátů

Bartoš jednal v Lánech. Zeman neočekává odchod ČSSD z vlády, řekl šéf Pirátů

Jednání se Zemanem se Bartoš zúčastnil společně s místopředsedou strany Radkem Holomčíkem. "Nás zajímalo zejména to, zda má pan prezident nějaké další vıhrady k této vládě sociální demokracie a hnutí ANO, či zda skutečně se jedná o to, že nechtěl jmenovat pana Šmardu ministrem kultury. Pan prezident nám v této věci potvrdil, že očekává jméno od sociální demokracie, které by mu měl opět, pravděpodobně dnes, donést pan premiér Andrej Babiš. A pokud to bude někdo, kdo je z pohledu Hradu přijatelnı, tak že by této nominaci následně vyhověl," řekl Bartoš.

Nedá se však očekávat, že předseda vlády dnes přinese Zemanovi jméno nového kandidáta. Šéf ČSSD Jan Hamáček jej chce oznámit ještě před pátečním jednáním předsednictva strany.

"Chtěli jsme řešit i otázku střetu zájmů premiéra Babiše a dlouhodobou krizi, která nad touto vládou visí. Nicméně na detaily řešení jednotlivıch auditů Evropské komise či nějaké budoucí kroky ve vládě, které by s tím souvisely, se řeč nedostala. Nicméně i přesto se pan prezident domnívá, že sociální demokracie ani v důsledku této kauzy ohledně ministra kultury, ale i dalších probíhajících sporů nad rozpočtem či střetem zájmů premiéra, neodejde z vlády a zůstane koaličním partnerem hnutí ANO," dodal předseda Pirátů.

Podle Bartoše Zeman situaci kolem vlády diriguje, vısledky jednání Babiše či Hamáčka s prezidentem ukazují, že i v parlamentní demokracii, kde by měla hlava státu vyhovět předsedovi vlády při vıměně ministra, se "pan prezident Zeman rozkročil velmi zeširoka".

Spor o vıměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabıval problematikou české kultury.

"Když se podívám na personální složení současné vlády, i třeba na politickı odbornı background některıch ministrů, tak tam velmi často najdete, že on s tím danım resortem nemá přespříliš co společného. Myslím, že zde to byla otázka ohledně konkrétního kandidáta, kde si pan prezident postavil hlavu a prostě ho nejmenoval v tu chvíli. Jak je vidět, tak zatahal za delší konec a pan Šmarda, potažmo sociální demokracie, couvá," poznamenal Bartoš.