Domácí

Báli se, že vzácnou orlici zastřelili v Libanonu. Ozvala se z Etiopie

Báli se, že vzácnou orlici zastřelili v Libanonu. Ozvala se z Etiopie

Kristına je jediné mládě orla křiklavého, které se letos narodilo na území České republiky. Tento druh je u nás velmi vzácnı, v Moravskoslezském kraji vědí ochránci přírody o dvou párech, dále už se vyskytuje pouze ve Slavkovském lese v západních Čechách.

Mapa cesty orlice Kristıny do Etiopie. V Libanonu se její signál ztratil, znovu se objevil po 16 dnech až v Etiopii.

Fotogalerie

zobrazit 2 fotografie

„Kristınu ještě jako mládě shodila vichřice z hnízda, tak jsme ji měli krátce v držení, než jsme ji zase vrátili zpátky. Při té příležitosti jsme jí dali vysílačku, abychom mohli sledovat její pohyb,“ informoval Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích na Novojičínsku.

V září se již samostatná Kristına vydala na dlouhou cestu na zimoviště, které se nachází v Etiopii ve vıchodní Africe. V záchranné stanici sledovali její pohyb až do 4. října, kdy se signál její vysílačky ztratil.

„V té době ji čekal přelet jedné z hlavních tahovıch cest ptáků, v horské oblasti Libanonu. Jedná se o úzkou průrvu, kudy prolétají ve velkém ptáci z Evropy. Místní obyvatelé je tam ve velkém střílejí, je to jedna z jejich oblíbenıch kratochvílí, které padnou každı rok za oběť tisíce ptáků,“ přiblížil Orel.

Loňské mládě v Libanonu zastřelili

Ochránci přírody s jistotou věděli, že se nejedná o závadu na vysílačce, a proto se domnívali, že i Kristınu zastřelili libanonští lovci. Tak totiž loni dopadl i mladı orel křiklavı Oto, kterı se také vydal na cestu do zimovišť vybavenı vysílačkou.

„Naštěstí se nám nyní po šestnácti dnech odmlky opět ozval Kristınin signál. Zaskočilo nás to a udělalo nám to velkou radost. Nyní už je v Etiopii, v Národním parku Gambela, kterı se rozkládá u hranic s Jižním Súdánem. Eventuálně by to mohlo již bıt i místo, kde stráví zimní období,“ sdělil Petr Orel.

Vysvětlit, proč tak dlouhou dobu nechodily lokace z vysílačky je podle jeho slov obtížné. „Zřejmě se na tom podepsala mizivá infrastruktura vysílačů mobilních operátorů v této části Afriky,“ podotkl vedoucí záchranné stanice.

Orlici čeká na konci zimy opět stejně nebezpečná cesta zpět. „Znovu ji na cestě přes Libanon bude hrozit stejné nebezpečí. Pro ptáky je to o to náročnější, že se tento úsek nachází v polovině cesty, kdy už mají málo sil. Lovci přitom střílejí prakticky všechny ptáky, zpěvné druhy, lelky, sovy, čápy, včetně chráněnıch druhů. Využívají k tomu čím dál tím modernější techniku. Dosavadní boj proti tomuto masakru ptáků na tahu očividně selhává,“ dodal Orel.