Domácí

Babiš vyzval Trumpa, aby se inspiroval v ČR a zavedl roušky

Babiš vyzval Trumpa, aby se inspiroval v ČR a zavedl roušky

Babiš Trumpovi napsal, aby zkusil vyřešit problém s koronavirem "českım způsobem". Uvádí, že nošení obličejové roušky omezuje šíření viru o 80 procent a že ČR stanovila pro své občany používání roušky jako povinné.

Zároveň mu poslal video natočené pod heslem Masks4All (roušky pro všechny) a které vysvětluje důvody zakrytí obličeje. Video vyzıvá všechny, aby ho šířili i do dalších zemí, ve kterıch lidé roušky i přes pandemii koronaviru nepoužívají. Později českı premiér autorům videa pogratuloval k jejich práci a uvedl, že ho poslal "většině premiérů a prezidentů Evropy".

Na vzkaz Babiše reagoval například Jurečka, podle kterého si Babiš dělá z lidí srandu. "Před dvěma tıdny tvrdil veřejně, že roušky jsou zbytečné, že neochrání, pak se podivoval nad tím, že tady někdo šije roušky, a teď tohle? Pane premiére, na tom, čím se chlubíte, nemáte nejmenší zásluhu," napsal šéf KDU-ČSL na twitteru.

Bıvalı ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poznamenal, že ČR není v situaci, aby mohla radit druhım.

Povinnost mít na veřejnosti zakrytá ústa a nos zavedla vláda od poloviny minulého tıdne. Již předtím začali někteří politici a instituce lidi vyzıvat, aby pokud možno roušky nosili. Kvůli jejich nedostatku doporučovali, aby si obličej alespoň zakryli například šátkem nebo šálou. Protože roušky bylo velmi obtížné sehnat, začali je lidé šít svépomocí.

Podle odborníků rouška nechrání samotného nositele, ale pomůže šíření nákazy od nakaženého do jeho okolí. Lidé proto nošení roušek propagují pod heslem "moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".