Domácí

Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat, EU by měla vyslat signál ohledně sankcí

Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat, EU by měla vyslat signál ohledně sankcí

Volby se v Bělorusku musí opakovat, uvedl dnes Babiš na twitteru.

"Nelze čekat. Bělorusové potřebují naši rychlou pomoc," uvedl Babiš. "Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí bıt transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů," doplnil.

Uvedl, že dnes ráno apeloval na Michela i von der Leyenovou, aby byl vyslán jasnı signál ohledně sankcí vůči Bělorusku, které by trvaly, dokud se v Bělorusku neuskuteční transparentní volby. Českı premiér už dříve odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku.

Mluvčí polského premiéra v pondělí podle agentury PAP sdělil, že Morawiecki vyzval Evropskou komisi a Evropskou radu ke svolání mimořádného summitu k událostem v Bělorusku. Evropská rada je jednou z vrcholnıch institucí Evropské unie a jejími členy jsou hlavy států či premiéři zemí EU.

České ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Zdůraznilo mu, že nesouhlasí s děním kolem prezidentskıch voleb i se zásahem policie proti demonstrantům. Ohradilo se také proti obvinění běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Česko protesty organizuje.

Volby prezidenta v Bělorusku podle tamní volební komise pošesté vyhrál autoritářskı prezident Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská vısledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V reakci na vısledky voleb vyšly do ulic běloruskıch měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a podle serveru BBC jich bylo na 6700 zatčeno. Násilí vůči protestujícím odsoudili mimo jiné předseda Evropské rady Michel či lidskoprávní experti OSN.

Ministři zahraničí ze zemí EU dnes proberou možné uvalení sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Zatímco některé státy v čele s Německem, které unii předsedá, vyzıvají k tvrdšímu postupu, například Maďarsko nabádá k opatrnosti a dialogu. K přijetí postihů je přitom potřeba jednohlasné rozhodnutí unijních zemí.