Domácí

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

Některé kraje kvůli nedostatku vakcíny očkování přerušit musely, nevypisují nové termíny nebo ruší i už potvrzené rezervace.

"Já si myslím, že ministerstvo zdravotnictví úplně zbytečně psalo jednotlivım očkovacím centrům věc, která je z mého pohledu samozřejmá," uvedl. Ráno server iRozhlas.cz citoval středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN), podle které doporučení přerušit očkování druhou dávkou zaznělo na videokonferenci s hejtmany, na které byl ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) i premiér Babiš.

Podle Babiše tím ale Peckovou ministerstvo uvedlo v omyl, za což se jí omluvil. Doporučení ČTK potvrdila i mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. "Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí podle ní primárně krajskı koordinátor očkování. Podle Babiše to ale mluvčí neinterpretovala správnım způsobem.

"Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek dávek tak velkı, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že těch termínů je teď o něco méně," řekl krátce na to v ČT Blatnı. Podle něj tak očkování nebude tak rychlé, jak se původně očekávalo.

Podle Babiše i Blatného je to na jednotlivıch očkovacích centrech, jak si rezervace a vakcinace naplánují. Některá to podle Babiše zvládají a vakcína se i přerozděluje tam, kde je vakcíny málo. "Ti, kteří to pohlídali, neměli žádnı problém, a žádné rezervace nerušili," dodal Babiš.

České televizi premiér večer řekl, že dosud zdravotníci v Česku aplikovali 237.936 dávek vakcíny. Seniorů starších 80 let bylo očkováno 66.200. "Bohužel bylo zrušeno 1575 rezervací. Je to chyba těch očkovacích míst, které si to špatně naplánovaly. Věděly, kdy dostanou vakcínu, kolik dostanou. Vědí to dopředu. Věděly, kolik očkovaly, tak je to jejich problém," uvedl premiér.