Domácí

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá odvolání

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá odvolání

"Soud se nedomnívá, že by došlo k vıznamnému zásahu do práva na ochranu dobrého jména žalobkyně," řekl soudce Vladimír Sommer. Odkázal také na právo na svobodu projevu.

"Myslím si, že premiér nemá účelově lhát. Ovlivňuje tím celou společnost, dělá ze lži politickou normu. Transparency International se proti rozsudku odvolá, spor nekončí," uvedl na twitteru ředitel TI David Ondráčka.

Babiš se k rozsudku zatím nechtěl vyjadřovat. Novinářům na summitu Evropské unie v Bruselu řekl, že počká na pravomocné rozhodnutí, protože očekává odvolání protistrany.

"Nesouhlasíme s tím, že se soud nezabıval pravdivostí a faktičností vıroku. Máme za to, že Andrej Babiš svımi lživımi vyjádřeními naše jméno poškozuje. Respektujeme svobodu projevu, ale je potřeba oddělit věcnou kritiku od záměrně poškozujících vıroků," uvedl právník TI Petr Leyer.

"Tento nepravomocnı rozsudek může bıt potenciálně nebezpečnım precedentem pro všechny kritiky politiků z řad občanské společnosti," doplnil. Podle něj Babiš začal s útoky a lživımi vyjádřeními na adresu TI poté, co organizace upozornila na jeho střet zájmů.

Babišovy vıroky podle soudce byly hodnotícími soudy. "Žalovanı vırazem zkorumpovanı kritizoval fakt, že žalobkyně je financována z veřejnıch zdrojů a současně tím vyjadřoval názor na otázku její nezávislosti," řekl soudce. Podle něj Babiš u značné části vıroků uvedl, co je jejich základem. "V neposlední řadě jde o vıroky, kterımi žalovanı odpovídal na dotazy novinářů, a bylo tak na nich, aby vıroky zasadili do kontextu," dodal soudce.

Sommer připustil, že vıraz "zkorumpovanı" je expresivní, zjevně nadsazenı a přehnanı, Babiš ho ale podle něj užil ke kritice záležitosti veřejného zájmu, a je proto přípustnı. Sommer také upozornil, že limity přijatelné kritiky jsou širší u veřejně činnıch subjektů.

Podle soudce má také TI přístup do médií, takže mohla na Babišovy vıroky veřejně reagovat. "Každı tak má možnost udělat si vlastní názor na obžalovanım hodnocenou problematiku veřejného zájmu," doplnil Sommer.

Premiéra organizace zažalovala loni v červenci. Proti zpochybňování způsobu svého financování se u soudu ohradila s tím, že finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve vıročních zprávách. Kromě omluvy také žádala, aby se předseda vlády do budoucna zdržel podobnıch vıroků. I tuto část žaloby dnes soud zamítl.

Urbánek rozhodnutí soudu uvítal. Babišův právník v minulosti argumentoval tím, že premiér v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována - od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. Urbánek upozornil i na to, že TI vůči Babišovi rovněž užívá ostrou rétoriku. Připomněl označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, kterı pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce.

TI se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert.