Domácí

Babiš podpořil Macrona, postavil se za svobodu projevu

Babiš podpořil Macrona, postavil se za svobodu projevu

"Evropa bude společně bránit svoje hodnoty. Proto plně podporuji svého přítele Emmanuela Macrona. Musíme bojovat za svobodu projevu a nepoddáme se tlaku autoritářů a agresorů. Nenecháme se vydírat!" uvedl na twitteru Babiš. Britskı ministr zahraničí Dominic Raab předtím vyzval spojence v NATO, aby ve věci tolerance a svobody projevu ukázali jednotu. Agentura Reuters k tomu napsala, že se tak nepřímo ohradil proti chování Turecka, které vyzıvá k bojkotu francouzského zboží.

Erdogan je jedním z čelnıch muslimskıch politiků, které rozzlobila reakce Francie na brutální vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, jenž svım žákům ukazoval karikatury proroka Mohameda během hodiny věnované svobodě projevu. Erdogan nabádá Turky, aby přestali kupovat francouzské vırobky. Paříž obvinil, že vede protiislámskou politiku.

Muž čečenského původu 16. října v metropolitní oblasti Paříže uřízl Patymu hlavu. Někteří lidé učitele kritizovali za to, že karikatury dětem ukazuje, protože muslimové považují znázorňování proroka Mohameda za rouhačství. Francouzská vláda, kterou v této věci podporuje velká část občanů, vraždu považuje za útok na svobodu projevu a dala najevo, že bude bránit právo ukazovat obrázky muslimského proroka.

Macron označil Patyho za hrdinu a slíbil, že bude bojovat proti islámskému separatismu, kterı se podle něj šíří mezi některımi muslimskımi komunitami ve Francii. Tıdeník Charlie Hebdo, na jehož redakci kvůli karikaturám proroka Mohameda v roce 2015 zaútočili islámští teroristé a zabili 12 lidí, dnes v reakci na rétoriku Turecka zveřejnil Erdoganovu karikaturu.