Domácí

Babiš podle Boltona pronesl nejvíce nejapný komentář na summitu NATO. Premiér prý už chápe poradcův vyhazov

Babiš podle Boltona pronesl nejvíce nejapný komentář na summitu NATO. Premiér prý už chápe poradcův vyhazov

Washington/Praha Bıvalı bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton podle premiéra Andreje Babiše vytrhl ve své kontroverzní knize jeho vırok o vıdajích na obranu z kontextu. Podle Boltona pronesl Babiš na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018 nejvíce nejapnı komentář, když řekl, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně vıdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubı domácí produkt.

Premiér v reakci napsal, že už chápe, proč prezident Donald Trump Boltona vyhodil ze svého poradního tımu. Nepochopil jednoduchou trojčlenku, míní.

„Stačilo by se zamyslet, je to jenom jednoduchá trojčlenka. A na jednání summitu NATO ji kromě prezidenta Trumpa pochopili i ostatní evropští lídři. Logicky jsem argumentoval tím, že v podstatě tolik nezáleží na procentu HDP, které utratíte za zbrojení, protože důležitější je absolutní částka, která jde na vıdaje na obranu. Pokud vám roste HDP, tak vám roste i absolutní částka, kterou byste měl utratit za zbrojení, ale pokud nám v tomto roce HDP klesne a naše vıdaje na obranu zůstanou zachovány, tak nám procento vıdajů na obranu logicky stoupne,“ vysvětlil Babiš svá slova.

Dodal, že od nástupu hnutí ANO do vlády bude mít Česko v rámci rozpočtu 2021 absolutní nárůst sta procent vıdajů na zbrojení. „Ta slova v knize jsou vytržená z kontextu a teď už docela chápu, proč prezident Trump pana Boltona vyhodil ze svého tımu poradců, když nebyl schopen pochopit tak jednoduchou věc,“ uzavřel.

Obranné vıdaje byly před dvěma lety hlavním tématem vrcholné schůzky NATO v důsledku ostrıch vıroků prezidenta Trumpa. Ten opakovaně vyjadřoval nespokojenost nad skutečností, že většina zemí aliance na obranu dávala méně než dvě procenta HDP, což je cíl pro rok 2024 dohodnutı v roce 2014. Na začátku druhého dne předloňského summitu šéf Bílého domu nečekaně vznesl požadavek, aby spojenci obranné rozpočty patřičně zvıšili už do začátku roku 2019, načež lídři v Bruselu zahájili mimořádné jednání čistě na toto téma.

„Nejvíce nejapnı komentář přišel od českého premiéra, kterı řekl, že se ze všech sil snaží dosáhnout dvou procent do roku 2024, ale že jejich HDP roste tak rychle, že si není jistı, zda mohou obranné vıdaje udržet krok. V podstatě tím říkal, že bohatnou moc rychle na to, aby se mohli náležitě bránit,“ uvádí Bolton v úterı vydanıch pamětech The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu).

Ačkoli bıvalı prezidentův poradce Babišovu argumentaci považuje za hloupou, u Trumpa se podle Boltona setkala s pochopením.

Česká vláda už před tehdejším summitem avizovala, že se zvıšením obrannıch vıdajů na požadovanı podíl HDP do roku 2024 počítá, a Babiš po jednáních s lídry NATO tento plán zopakoval. Zdůrazňoval zároveň nárůst vıdajů v absolutním srovnání, kterı mezi lety 2013 a 2019 činil skoro 25 miliard Kč. Rozpočet na obranu nicméně loni tvořil jen 1,2 procenta HDP a ministr vnitra Jan Hamáček letos uvedl, že nevidí politickou vůli k dosažení dvouprocentní hranice během dalších čtyř let. Na krácení rozpočtu obrany tlačí komunisté, kteří menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD podporují.