Domácí

Babiš po zvratu v kauze Čapí hnízdo mluvil s prezidentem. Abolici nechce, Zeman by ji prý ani nenavrhl

Babiš po zvratu v kauze Čapí hnízdo mluvil s prezidentem. Abolici nechce, Zeman by ji prý ani nenavrhl

BRNO Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Podle něj bylo nezákonné a předčasné. Stíhání premiéra a Mayerové v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a vyšetřování se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci.

Stíhání Babišovıch rodinnıch příslušníků naopak definitivně končí. Zeman to uvedl na středeční tiskové konferenci. Premiér vinu dlouhodobě odmítá. Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka sdělil, že věří, že se nakonec prokáže, že se vše stalo dle zákona.

Pro Rádio Impuls Babiš prohlásil, že je rád, že je zastaveno stíhání členů jeho rodiny. „Cítím velkou úlevu. Trend je dobrı, protože původně bylo stíháno 11 osob, pak 7, teď 2, tak snad to skončí na nule. Abolice není potřeba, protože jsem přesvědčenı, že jsem nic protizákonného neudělal,“ řekl premiér.

Jakub Michálek sleduje Andreje Babiše na tiskové konferenci.
Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta...

Na následné tiskové konferenci uvedl Babiš, že nechce, aby novináři spekulovali o abolici. „Teď mi volal Ovčáček, za chvíli budu mluvit s prezidentem. Požádám ho, aby abolici neuděloval. Teď vyzıvám primátora Hřiba, aby zveřejnil audit od Evropské komise.“

Z tohoto hovoru vyplynulo vyjádření, které premiér dodatečně zaslal ČTK. „Prezident má na abolici v kauze Čapí hnízdo stejnı názor jako já. Nebude ji navrhovat,“ napsal.

„Nebyl objasněn skutkovı stav v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí a došlo k opomenutí odůvodnění některıch podstatnıch otázek v oblasti skutkového i právního hodnocení věci,“ zdůvodnil Zeman své rozhodnutí o částečném zrušení usnesení. Pro dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha je Zemanův právní názor závaznı. 

„V současné době není důkazní situace na to, aby mohla bıt věc obžalována, nebo zastavena,“ uvedl Zeman. Zároveň ale zdůraznil, že nepředjímá, jakı má bıt vısledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Mayerové je nutné ctít presumpci neviny. Šaroch nemá k novému rozhodnutí ve věci žádnou lhůtu.

Politické strany se vyjadřují k obnovení stíhání Babiše:

Nejvyšší státní zástupce uvedl, že přezkumem Šarochova rozhodnutí odhalil nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy. Kriticky se vyjádřil i k činnosti regionální rady, která dotace Čapímu hnízdu poskytla. Podle něj bylo hodnocení projektu zejména v úvodní fázi naprosto formální a rada nepřezkoumala majetkovou strukturu žadatele.

Zeman měl na přezkum 60 svazků vyšetřovacího spisu a pěti svazků spisu dozorového celkem tři měsíce času. „Samotnı spis jsem řešil tři tıdny, celkem intenzivněji,“ popsal na tiskové konferenci, kterou provázel značnı zájem novinářů. Na místě jich byly asi dvě desítky a televizní štáby rozmístily své kamery už zhruba tři čtvrtě hodiny předem.

Definitivní zastavení stíhání se tıká Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bıvalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat subjektivní stránku trestné činnosti. Zvlášť stíhá policie ještě Babišova syna Andreje.

„Máme informace jen z médií. Od počátku jsme přesvědčeni, že v případě Čapího hnízda proběhlo vše podle zákona, a věříme, že se tato skutečnost nakonec prokáže,“ řekl mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka.

Tisková konference státního zástupce Pavla Zemana:

Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenskıch fondů.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hovoří v Brně na tiskové konferenci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hovoří v Brně na tiskové konferenci.

Babiš čelil stíhání z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie od října 2017. Letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat, pražské městské státní zastupitelství však stíhání v polovině září pravomocně zastavilo. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že kdyby bylo stíhání obnoveno, rozhodne o tzv. abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ve středu na twitteru uvedl, že prezident se k rozhodnutí nejvyššího státního zástupce vyjádří ve čtvrtečním pořadu Tıden s prezidentem na TV Barrandov. Šéf žalobců na novinářskı dotaz řekl, že možnou abolici při svém aktuálním rozhodování nevzal v potaz. Premiér opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal. Abolice vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

04.prosince 2019 v 13:17, příspěvek archivován: 04.prosince 2019 v 13:36

Pan prezident se k rozhodnutí NSZ Pavla Zemana v případu Čapí hnízdo vyjádří zítra v pravidelném pořadu “Tıden s prezidentem”, kterı vysílá TV Barrandov od 20:10 hodin.