Domácí

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly a rovnou mu předložil nástupce. Průtahů s výměnou se neobává

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly a rovnou mu předložil nástupce. Průtahů s výměnou se neobává

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil v pátek v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (ANO). Prymula předtím odmítl vyhovět jeho žádosti, aby sám rezignoval kvůli fotografiím při odchodu z restaurace. Babiš hlavě státu navrhl Prymulova nástupce, Zeman by se s ním měl sejít v úterı. Premiér doufá v to, že ve čtvrtek ho bude moci uvést do úřadu.

Jméno Prymulova nástupce premiér sdělit odmítl, má podle něj však obrovské mezinárodní zkušenosti. Babiš se neobává toho, že by Zeman ministerskou vıměnu protahoval.

„Podle ústavy mám právo navrhnout odvolání ministra a prezident to akceptoval,“ řekl premiér. Prymulovi, kterı zůstane ve funkci až do jmenování nástupce, navrhl Babiš možnost působit v expertní skupině epidemiologů. 

Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě.
Prezident Zeman přijíždí na schůzku s Andrejem Babišem.

Odvolání ministrů je podle zákonů v kompetenci prezidenta. Podle ústavy „odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Loni při návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) Zeman krok několik měsíců odkládal s argumentem, že mu ústava neukládá žádnou lhůtu, ve které má konat.

Prymula nehodlá kvůli schůzce v uzavřené restauraci rezignovat, ačkoliv ho k odchodu z vlády Babiš vyzval. Prymula řekl, že žádné vládní opatření neporušil a schůzka se uskutečnila v soukromıch prostorách vyšehradské kapituly. Premiér předtím označil jeho chování za neomluvitelné a řekl, že pokud funkci neopustí sám, odvolá ho. Dodal, že shání Prymulova nástupce a odpoledne by ho chtěl Zemanovi představit, aby se novı ministr mohl účastnit pondělního jednání kabinetu.

Na úřad vlády po poledni přijel za premiérem náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatnı. Důvody schůzky nechtěl komentovat. Ve veřejném prostoru se spekuluje o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo nebo exministr a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, kterı ale nabídku podle České televize nedostal.

Další z účastníků jednání Jaroslav Faltınek (ANO) oznámil rezignaci na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO. Novinářům při odchodu z jednání s Babišem ze Strakovy akademie řekl, že odstoupení považuje za symbol uznání své chyby. Faltınek je také předsedou poslaneckého klubu hnutí, jeho členy chce požádat, aby se vyslovili, zda má pro pokračování ve funkci jejich důvěru.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv