Domácí

Babiš: Lidé protestují na základě vylhaných věcí. Nemám s organizátory co řešit

Babiš: Lidé protestují na základě vylhaných věcí. Nemám s organizátory co řešit

Zlín Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu prohlásil, že lidé demonstrují proti němu a proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) na základě vylhanıch věcí. Babiš to řekl ČTK při návštěvě Zlínského kraje.

Premiér byl v úterı, kdy proti němu opět demonstrovaly na různıch místech v zemi tisíce lidí, pracovně v Makedonii. Dodal, že nemá s organizátory protestů co řešit.

„Pan (jeden z organizátorů demonstrací Mikuláš) Minář se potkal s paní Benešovou na kulatém stolu. Nevím, co bych s nimi řešil, nejsem ministr spravedlnosti. Myslím, že ta komunikace funguje. Pokud ti, co demonstrují, žádají sedm požadavků Rekonstrukce státu, tak jsme řekli, že to paní ministryně zapracuje. Neříkám, že všechno, já to neznám, neřeším to, ale vůle komunikovat je a kolegové taky komunikují, dokonce i pan (ministr vnitra Jan) Hamáček (ČSSD) komunikuje,“ řekl ČTK Babiš. Podle něj je však otázkou, zda to lidé chtějí slyšet, nebo mají „své přesvědčení na základě vylhanıch věcí“, uvedl premiér.

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo - údajnı dotační podvod tıkající se premiéra.

Podle Babiše není pravda, že byl její předchůdce v ministerském křesle Jan Kněžínek (za ANO) odvolán. „Byl tam jen dočasně. Nemá to žádnou spojitost s objednanım stíháním na Čapí hnízdo. Nikdo nechce nikoho odvolávat, to jsou všechno nesmysly. Bohužel ti lidé tomu asi věří, a proto protestují. Je mi to líto, těžko s tím můžu něco udělat,“ uvedl Babiš. Bıvalı ministr spravedlnosti Kněžínek nečekaně oznámil svůj odchod v dubnu, část opozice jej tehdy pokládala za vynucenı.

Do úterního protestu proti Babišovi a Benešové se zapojilo víc než 300 měst a obcí. V metropoli se tentokrát demonstrace nekonala, poslední pražské akce se podle pořadatelů zúčastnilo až 120.000 lidí. Další protest svolali organizátoři z iniciativy Milion chvilek pro demokracii na 23. června na pražskou Letnou.