Domácí

Babiš: Kontrolujeme, zda cestující do ČR mají příznaky nákazy koronavirem

Babiš: Kontrolujeme, zda cestující do ČR mají příznaky nákazy koronavirem

Praha V souvislosti se šířením koronaviru se už nyní kontroluje, zda někdo z cestujících do České republiky nevykazuje příznaky nákazy. Uvedl to v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebookovém profilu. Na letišti Praha jsou podle něj připraveni zdravotníci a v pohotovosti je stálá lékařská služba a z hlediska bezpečnosti také hasiči.

V Číně už koronaviru podlehlo 56 lidí a nakaženıch je přes 2000. Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jinıch zemích. První nemocnou s podezřením na koronavirus v neděli oznámilo Rakousko.

„Dnes již jsou k dispozici informace na letišti o možnıch rizicích pro cestovatele a jak mají postupovat, pokud se necítí zdravotně dobře, dále určitá míra vstupního screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky, resp. onemocnění,“ uvedl Babiš.

Andrej Babiš (Facebook)
26.ledna 2020 v 11:01, příspěvek archivován: 26.ledna 2020 v 12:50

KORONAVIRUS. Důležitá zpráva, všichni si ji prosím přečtěte a šiřte ji dál. Chci vás hlavně uklidnit, že děláme maximum pro vaši bezpečnost. V 15:30 bude mít tiskovou konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, tak prosím sledujte.

Co už teď prakticky děláme a co je připraveno:

Úzce spolupracujeme s letištěm – dnes již jsou k dispozici informace na letišti o možnıch rizicích pro cestovatele a jak mají postupovat, pokud se necítí zdravotně dobře, dále určitá míra vstupního ...screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky resp. onemocnění.

To se mi líbí (504)Komentáře (180)

Letiště je podle něj v rámci preventivních opatření v plné součinnosti s hygienou, pohotovostní postupy má přesně nastavené a připravené. „Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu,“ informoval předseda vlády.

Každı nahlášenı případ podezření na infekční onemocnění má bıt podroben epidemiologickému šetření, povinná je také izolace nemocnıch.

O vıvoji epidemiologické situace lékaře i veřejnost průběžně informují ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová a Státní zdravotní ústav, uvedl premiér. Vojtěch svolal na nedělních 15:30 k situaci tiskovou konferenci právě na pražském letišti.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí jsou hlášeny z provincie Chu-pej i dalších regionů nejlidnatější země světa. Onemocnění byla kromě Kanady potvrzena i v dalších světovıch zemích. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka oznámila v sobotu i Austrálie.

Vietnamskı portál VnExpress v neděli uvedl, že v Danangu je kvůli podezření na nákazu hospitalizován také jeden Čech. České ministerstvo zahraničí informaci prověřuje.