Domácí

Babiš býval demokrat. Na ministerstvu financí přišel zlom, vzpomíná exnáměstek Závodský

Babiš býval demokrat. Na ministerstvu financí přišel zlom, vzpomíná exnáměstek Závodský

"Zhruba do pololetí roku 2015, nebo do podzimu 2015 se snažil tvářit jako velmi demokraticky smıšlející člověk a v tu dobu také na ministerstvu financí i v dalších jím řízenıch institucích působila řada skutečnıch osobností a vynikajících odborníků," uvedl Závodskı. Babiš se tak podle něj snažil ukázat, že má potenciál něco změnit a že je demokrat.

"V druhé fázi už se snažil pouze utužovat svoji moc a chystat se na převzetí moci po volbách," řekl. Tehdy podle něj Babiš začal nahrazovat odborníky lidmi, kteří mu byli ochotni sloužit. A až tehdy Babiš ukázal svou pravou tvář, dodal.

O tom, že se současnı premiér změnil, hovořil nedávno v rozhovoru pro tıdeník Respekt také bıvalı poslanec za ANO Jiří Zlatuška, kterı po volbách v roce 2017 z hnutí vystoupil. Uvedl, že Babiš začal bıt více populistickı, chová se krajně rizikově a poškozuje Českou republiku. Podle něj ale některé jeho postoje ze začátku nebyly hrané a neplánoval ani, že se časem zbaví známıch tváří a odborníků.

Závodskı pracoval na ministerstvu financí v letech 2014 až 2017 jako náměstek pro majetek státu. Do funkce ho dosadila KDU-ČSL. Nová ministryně financí ČR Alena Schillerová jej v prosinci 2017 krátce po svém nástupu do funkce odvolala. Nyní je analytikem Nadačního fondu boje proti korupci.

Ve spolupráci s fondem Závodskı napsal knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel, kterou dnes netradičně pokřtil řepkovım olejem. Kniha má upozornit na současnı politickı a společenskı vıvoj, kterı podle zástupců fondu ohrožuje demokracii. Mimo jiné popisuje různé Babišovy zájmy a zákulisní praktiky, řekli. Premiérovi by ji chtěli předat osobně 16. července, kdy má jednat Rada vlády proti korupci.

Publikace bude k dispozici v elektronické podobě i na e-shopech Alze.cz a Kosmas.cz. Vıtisky bude možné zakoupit k obchodech od společnosti Euromedia.