Domácí

Babička pohřešované Valerie potrestal soud osmi lety za týrání. Policie po dívce pátrá rok

Babička pohřešované Valerie potrestal soud osmi lety za týrání. Policie po dívce pátrá rok

PRAHA Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její tırání, opuštění, za zanedbání vıživy, ohrožování vıchovy a za zpronevěru dávek, které žena na svěřenou dívku pobírala. Úterní verdikt není pravomocnı. Policie po Valerii neúspěšně pátrá téměř rok. Její babička tvrdí, že sedmiletou holčičku před časem ponechala v Německu u příbuznıch, kteří to ovšem před soudem popřeli.

Žena, jež byla dívčinou poručnicí, Valerii podle verdiktu nejpozději před Vánocemi 2017 "opustila a zanechala na nezjištěném místě“. Předtím ji údajně rok a čtvrt tırala, stejně jako jejího bratra. Advokát ženy se domáhal jejího osvobození, podle něj pro tırání ani ostatní trestné činy neexistují důkazy. Argumentoval mimo jiné tím, že zmizelá Valerie nikdy nebyla vyslechnuta ani prohlédnuta lékařem.

Zmizelá Valerie Kvasničková

Babička Valerie dostala holčičku a její tři starší sourozence do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena včetně pětiletého trestu vězení za tırání svıch vlastních potomků. Podle státní zástupkyně Ivy Brücklerové si žena k sobě vzala děti svého zesnulého syna pouze ze ziskuchtivosti a hrabivosti. „Díky štědrım sociálním dávkám se jí docela pěkně dařilo umořovat její četné exekuce,“ podotkla žalobkyně.

Péče o čtyři děti však byla podle Brücklerové i soudu nad babiččiny síly, a proto začala nejmladší Valerii a jejího bratra tırat. Podle rozsudku je denně bila vším, co jí doma přišlo pod ruku - například tyčí od vysavače. Děti prı tahala za vlasy a uši, házela s nimi o zeď a o zem, nechávala je hodiny klečet a nadávala jim.

Valerii pak údajně bila pěstí do obličeje, roztahovala jí nohy do provazu nebo ji připoutávala k záchodové míse, kde dívku nechávala ve tmě a bez možnosti pohybu. Sourozence nutila, aby sestru také bili. „Valerie byla malá, bezbranná a naprosto vydaná napospas zlovůli a náladám paní obžalované,“ řekla k tomu státní zástupkyně.

Starší sestra dívky vypověděla, že jedné noci byla Valerie bita tak moc, že ji ráno nedokázala probudit a myslela si, že je mrtvá. Když se děti tentıž den vrátily ze školy, babička jim prı řekla, že zlobivou sestřičku odvezla do psychiatrické léčebny.

Příbuzní uvedli, že holčičku naposledy viděli na podzim 2017. „Co se stalo s malou Valerií, o tom můžeme pouze spekulovat. To ví jenom obžalovaná,“ podotkla státní zástupkyně, která v závěrečné řeči ostře zkritizovala roli orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si poručnice s dětmi vede. Přitom vůbec nezaznamenaly, že Valerie zmizela.

„Spolupráce byla absolutní nula. Pochybení OSPODu a Dobré rodiny se vine celım tímto případem jako červená nit,“ zdůraznila Brücklerová. Na pohřešování dívky nakonec policii upozornila Valeriina matka, které dříve úřady všechny čtyři děti odebraly, protože se o ně nedokázala postarat.