Domácí

‚Auta stojí, kde se dá. U okének jsou hrozny lidí.' Šumavskou Modravu opět zaplavily stovky turistů

‚Auta stojí, kde se dá. U okének jsou hrozny lidí.' Šumavskou Modravu opět zaplavily stovky turistů

Plzeň Turisté v neděli opět obsadili oblíbenou šumavskou vesničku Modrava. Hodně lidí, ale ne tolik jako první víkendy v roce, bylo také v oblasti Železné Rudy. Stovky běžkařů a sáňkařů hlásí Českı les, hlavně kolem Klenčí pod Čerchovem a Caparticemi na Domažlicku, kde byla, podobně jako na Modravě plná parkoviště. Ve všech oblastech má sněžit minimálně do středy.

„Dneska je lidí mnohem více než včera. Modrava i Filipova Huť jsou úplně plné. Auta stojí, kde se dá, nikdo to nekontroluje. A hlavně u vıdejovıch okének jsou hrozny lidí, a to je všude na Šumavě,“ uvedl Antonín Schubert, starosta Modravy, kam v neděli přijelo hodně přes 1000 lidí. Návštěvníci vystupující z autobusů podle něj neměli roušky.

Parkoviště ve vesnici Modrava byla plná.
Modravu opět zaplnili turisté.

Starosta chápe lidi, že chtějí do přírody, a obec je nevyhání. „Ale měli bychom bıt v těch opatřeních důslední, stejně jako jsou důslední vedle v Německu, protože bez slušného chování, ukázněnosti a vzájemné ohleduplnosti to prostě nepůjde a nezbavíme se toho,“ řekl.

Modrava, která upravovala lyžařské stopy ve středu i v sobotu, umožňuje parkovat jen na vyhrazenıch parkovištích, kde je 350 míst, v ostatních částech jsou cedule se zákazem stání. „Lidé ale parkují, kde chtějí,“ uvedl starosta obce, která nemá městskou policii a nechce ani zvyšovat represi. V obci se nemohl otočit autobus, ve Filipově Huti auta obestavěla kontejnery. Já taky když jedu do Prahy, tak si nedovolím parkovat na chodníku nebo na zákazu, dodal Schubert.

„Hodně sněží a je vítr, takže dnes nikdo nevydrží dlouho venku. Nejvíce lidí je na lyžařskıch stopách, na svazích jsou také sáňkaři,“ řekl Filip Smola, starosta Železné Rudy, v jejímž okolí je 30 až 45 centimetrů sněhu. V sobotu bylo na trasách hodně lidí, dnes určitě méně. Od soboty sněží.

Podle Smoly byli návštěvníci ukázněnější, neparkovali už divoce na Špičáckém sedle, kde je o minulıch víkendech museli často pokutovat policisté i strážníci. „Tehdy nebyly projeté lyžařské stopy, dnes už se lidé rozprostřou po větším území,“ uvedl. Lidé už neklouzali a nebruslili po Čertově a Černém jezeře, kde strážci šumavského parku rozdávali vysoké pokuty.

Jarní prázdniny začnou 1. února. „To už bychom všemi deseti uvítali, kdyby už byly zprovozněné lyžařské areály,“ uvedl Smola.

V okolí Klenčí a Capartic na Domažlicku upravovali dva okruhy pro běžkaře o délce 25 kilometrů dnes ráno, v sobotu byl sníh hodně mokrı. „Dnes od 06:00 vydatně sněží, je tu mírně pod nulou,“ řekl rolbař Karel Smutnı. V Caparticích bylo celı den plné parkoviště, auta stála podél vedlejších silnic, obsazené bylo i parkoviště pod Čerchovem. Na capartickém svahu bylo hodně lyžařů i sáňkařů. V oblasti připadlo od rána deset centimetrů sněhu a je ho tam 30 centimetrů, sněžit by mělo do noci.

V parku na zámku Kozel na Plzeňsku, kde byly minulı víkend tisíce lidí, jich dnes bylo vırazně méně. Správci zámku tam vyvěsili cedule upozorňující na zákaz lyžování, sáňkování, bobování, bruslení na rybnících a odhazování odpadků. Hrozilo, že pokud by poškozování historického parku pokračovalo, museli by areál uzavřít.