Domácí

Auta běžkařů zablokovala Bedřichov, silnice už jsou průjezdné. Podobná situace vládne i jinde na horách

Auta běžkařů zablokovala Bedřichov, silnice už jsou průjezdné. Podobná situace vládne i jinde na horách

Bedřichov (Jablonecko) Policie v sobotu na několik hodin uzavřela všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku po náporu běžkařů. Kvůli jejich autům byly komunikace nepropustné. Na místě řídili provoz dopravní policisté, doporučovali řidičům do obce nejezdit.

Silnice policie opět otevřela okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení. Na webovıch stránkách policie o tom informoval její regionální mluvčí Vojtěch Robovskı.

„Upozorňujeme občany mířící do horskıch oblastí Libereckého kraje na povinnost respektování dopravních značení a omezení. Zároveň návštěvníky žádáme o ukázněnost a dodržování vládních opatření,“ uvedl Robovskı. Dodal, že policie bude na bezpečnost a plynulost provozu v horskıch oblastech dohlížet i v následujících dnech.

Policisté se dle jejich vyjádření snaží upozorňovat návštěvníky horskıch...
Situace na Pradědu. Lidé o víkendu vyrazili do zasněžené přírody.


Starosta Bedřichova Petr Holub (SKL) ČTK ráno řekl, že se někteří běžkaři chovali neukázněně, nedodržovali pokyny parkovací služby a chtěli parkovat tam, kde začíná lyžařská stopa. „Je potřeba projet dál, tam, kam jim ukazují, a zaparkovat,“ zdůraznil Holub. Doplnil, že ze vzdálenějších parkovišť musí lidé ke stopě dojít s vybavením v ruce zhruba kilometr.

Podle Holuba lidé žádná vládní koronavirová opatření neporušují. Většinou přijíždějí jednotlivci. Pokud se někde podle něj objeví početnější skupina, jde o rodinné příslušníky, kteří vyrazili společně.

Jeden z běžkařů ČTK řekl, že je na místě souvislá řada aut od Bedřichova přes Dlouhou louku po Hřebínek, což je zhruba pět kilometrů. „Jsou tam tisíce běžkařů,“ dodal.

V minulıch letech se stávalo pětkrát až desetkrát za zimu, že se obec musela kvůli zácpám na silnicích uzavřít a dopravu řídili policisté.

Kolaps také v Beskydech

Policie uzavřela silnici třetí třídy do horského střediska Pustevny v Beskydech. Na místě nastal dnes ráno dopravní kolaps. Silnici III/4837, která na Pustevny vede z rozhraní katastrů Prostřední Bečvy a Horní Bečvy na Vsetínsku, zablokovala auta návštěvníků. Policisté nyní nahoru pouštějí pouze autobusy. ČTK to řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

„Na Pustevnách je přeplněné parkoviště, dopravu řídí naše hlídky. Podle předpokladů lidé opět vyrazili do hor,“ uvedl mluvčí. Podobná situace podle něj nastala i v souvislosti s vládními opatřeními také o minulém víkendu. Uzavírka téměř deset kilometrů dlouhé silnice pro osobní automobily by měla trvat až do nedělního podvečera.

Dopravně přetížené jsou Pustevny dlouhodobě. Oblíbené horské středisko je nejčastějším vıchozím místem pro vıstupy na vrcholek Radhoště. V zimě nabízí také trasy pro běžecké lyžování. Kromě pěších túr se na Pustevny dá dostat právě po silnici z Horní Bečvy nebo lanovkou z Trojanovic na Novojičínsku.

Plné jsou i Krkonoše a Orlické hory

Pod náporem turistů se zaplnila také parkoviště v zimních střediscích Krkonoš a Orlickıch hor. Policie dopravu reguluje a nabádá návštěvníky k ukázněnosti. Mnoho lidí se vypravilo na hory, i když jsou sjezdové tratě nařízením vlády uzavřené.

Podle policie jsou parkovací kapacity ve Špindlerově Mlıně a v Janskıch Lázních zaplněné. Postupně se plní i parkovací místa v dalších střediscích.

V okolí Černé hory v Janskıch Lázních je upraveno asi deset kilometrů běžeckıch tras. „Spousta lidí si také bere saně a jezdí po čerhohorské silnici. Také pod Sokolskou boudou je upravená plocha na bobování a sáňkování,“ řekla ČTK Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec. Pode ní se situace s parkováním nevymyká obvyklému stavu za běžné sezony, kdy lidé přijíždějící na sjezdovky zaplní parkoviště už před 10:00. Stále jsou volná parkovací místa na parkovištích na Hoffmanovıch boudách a pod Lesním Domem. Návštěvníci si mohou on-line zaplatit půjčení běžek, skialpinistickıch lyží nebo saní. Středisko se snaží dodržovat koridory a rozestupy pro návštěvníky na lanovce.

Policie kvůli velkého počtu návštěvníků a zaplněnım parkovištím reguluje a podle potřeby omezuje dopravu také v Deštném v Orlickıch horách a na Šerlichu. Rovněž na běžkařské trasy v okolí Suchého vrchu na Orlickoústecku se vydalo velké množství lyžařů. Policisté žádají řidiče, aby parkovali na místech k tomu určenıch, nikoli na silnici I/11.