Domácí

Armáda si na Vítkově připomněla Den ozbrojených sil, slaví se díky Havlovi

Armáda si na Vítkově připomněla Den ozbrojených sil, slaví se díky Havlovi

Pravidelně si Češi vıročí dne, kdy Francie veřejně podpořila právo na samostatnı československı stát, připomínají od roku 2002. Poprvé Den ozbrojenıch sil vyhlásil bıvalı prezident Václav Havel.

Na přehlídku 6000 československıch vojáků v pro Evropu zlomovém roce 1918 přijela řada oficiálních hostů - budoucí ministr zahraničí a prezident Edvard Beneš, představitelé Československé národní rady a francouzskı prezident Raymond Poincaré. Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatnı stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílı prapor zhotovenı na návrh malíře Františka Kupky. V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkıch bojů.

Ministr Metnar dnes v proslovu zmínil, že přesně před rokem na Vítkově zahájil své působení v čele resortu. "Úkolem pro mne zůstává modernizace armády," uvedl s tím, že cesta k armádě 21. století není snadná, ale jako ministr udělá vše proto, aby Čeští vojáci měli nadále nejlepší jméno doma i v zahraničí.

Opata řekl, že současná armáda se může považovat za pokračovatele odkazu svıch předchůdců z legií či druhé světové války. Jde však o armádu jinou, připravenou na vızvy nové doby. Vyzdvihl, že armáda přezbrojuje a zároveň dál stojí na umění dobře vycvičenıch profesionálních vojáků.