Domácí

Areál v Bílé dostal půlmilionovou pokutu kvůli zasněžování

Areál v Bílé dostal půlmilionovou pokutu kvůli zasněžování

Ministerstvo životního prostředí ale obě sankce potvrdilo a jsou pravomocné. „Inspektoři při kontrole zjistili, že v sezoně 2015/2016 odčerpal areál ze dvou míst na Bílé Ostravici přes 23 tisíc kubíků povrchovıch vod, za což dostali pokutu 468 tisíc korun. Provozovatel měl propadlá vodoprávní povolení,“ upřesnil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

„Další pokutu, 50 tisíc korun, pak dostal areál za sezonu 2017/2018, protože neměřil podle zákona množství odebrané vody z potoka,“ doplnil Kozubek.

Zástupce skiareálu Petr Ochmann tvrdí, že kubíky měřili a hlásili na Povodí Odry. „Propadlého povolení jsme si nevšimli a vyřízení nového trvalo zhruba rok. Není ale pravda, že jsme za tu dobu vodu neodepisovali a jedenkrát ročně stav neposílali na povodí, proto jsme se odvolali, byť neúspěšně. Ohradili jsme se i proti vıši pokuty,“ řekl Ochmann.

Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové areály čerpají vodu z toků zdarma a zástupci Ski Areálu Bílá data pouze vepsali do elektronického veřejného ohlašovacího systému, kterı se sankcí nijak nesouvisí. Daniel Grůza z ČIŽP Ostrava dodal, že přímo na Bílé neměli funkční měřidlo odtoku. „Maximální pokuta je 40 korun za kubík, oni dostali 20 korun za kubík,“ zmínil Grůza.

Pokuty hradily v letech 2017/18 i další skiareály v kraji. Například Svinec zaplatil 123 tisíc korun, Opálená 62 tisíc a Gruň 50 tisíc korun.