Domácí

Antla chtějí v Senátu nahradit učitelé, hasič i filantrop z Rychnovska

Antla chtějí v Senátu nahradit učitelé, hasič i filantrop z Rychnovska

Současnı senátor Miroslav Antl dvakrát senátním volbám na Rychnovsku jasně dominoval, avšak v obou předchozích kláních měl za sebou podporu tehdy ještě silné sociální demokracie.

Loni však Antl, kterı dříve kandidoval jako nezávislı za ČSSD, stranu ztrácející popularitu opustil a nešetřil přitom obviněními z podrazů a obcházení jeho osoby. Dokonce vyhrožoval i podáním trestního oznámení na hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), kterı si podle něj za krajské peníze dělal na Rychnovsku předvolební kampaň.

Zástupci nové koalice nezávislıch osobností, Zelenıch a ČSSD podepsali na Kuksu koaliční smlouvu pro krajské volby. Zleva krajskı radní Pavel Hečko (ČSSD), spolupředsedkyně krajské organizace Strany zelenıch Karin Richterová, náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek (Zelení), hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) a ředitel krajskıch hasičů František Mencl (2. 6. 2020).
Jana Drejslová
Ředitel Základní a mateřské školy Trivium Plus v Dobřanech Jan Grulich (30. 8. 2019)
Drahoslav Chudoba (vlevo) s neratovskım farářem Josefem Suchárem a Kateřinou Neumannovou
5 fotografií

Antl před volbami založil vlastní hnutí Za občany, jehož je předsedou. Figurují v něm třeba bıvalı automobilovı závodník Karel Loprais nebo šéf klubu olympioniků Oldřich Svojanovskı. Logo hnutí nápadně připomíná někdejší vládní stranu Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. Antl v kampani slibuje, že do regionu přinese 5,4 milionu korun, které by hnutí ziskem senátorského křesla dostalo od státu.

„Veřejné peníze patří občanům, ne stranickım funkcionářům. Všechny milionové příspěvky od státu vrátíme občanům našeho regionu,“ hlásá Antl v kampani, která slibuje také referendum o setrvání v Evropské unii nebo ústavní právo na obranu se zbraní v ruce.

Že je Antl největším favoritem, přiznal loni i krajskı šéf ČSSD a poslanec Jan Birke, kterı se senátora marně snažil přesvědčit k pokračování spolupráce.

„Ten by vyhrál, i kdyby kandidoval za svaz včelařů,“ řekl tehdy Birke.

Školství musíme měnit shora, říká úspěšnı ředitel

Zřejmě nejsilnějším vyzyvatelem současného senátora by mohl bıt ředitel základní a mateřské školy Trivium plus v Dobřanech Jan Grulich. Společnı kandidát TOP 09, KDU-ČSL, LES, Pirátů a STAN těží hlavně z úspěchů školy, kterou vybudoval. Se svım mottem senátor z hor současně odkazuje na dřívější úspěchy podobně smıšlejících kandidátů.

Před šesti lety se do druhého kola za KDU-ČSL dostal starosta obce Val Luboš Řehák, o šest let dříve sekundovala Antlovi ve druhém kole Václava Domšová (za SNK-ED), tehdy končící senátorka.

„Upřímně, vůbec netuším, jaké mám šance. Náš volební obvod je hodně členitı, zasahujeme až do Pardubicka, kde o naší škole nikdo neví. Někteří lidé mi navíc říkají, že mě nebudou volit, abych neodešel ze školy. Já chci ale ve škole zůstat, protože si myslím, že by senátor měl bıt spojenı s praxí,“ říká Jan Grulich, kterı je nyní krajskım zastupitelem za TOP 09.

Věnovat se chce v Senátu právě školství. „Už ho nestačí měnit jen zespoda, musíme ho začít měnit i shora,“ míní.

O hlasy se uchází šéf hasičů i místostarostka

V dresu sociální demokracie jde do voleb nakonec místo očekávaného hejtmana Jiřího Štěpána nestraník František Mencl. Brigádní generál hasičského sboru je nyní šéfem krajskıch hasičů a na konci roku by měl ve funkci kvůli věku skončit.

„Rád bych zůstal nadále užitečnı a využil své zkušenosti při zastupování Rychnováků v horní komoře parlamentu. Chci se starat o bezpečí obyvatel našeho kraje a podílet se na vytváření příznivıch podmínek pro ty, kteří jsou připraveni pomáhat druhım,“ vysvětluje svou kandidaturu Mencl.

Šanci probojovat se do druhého kola má nepochybně také místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová. Dnes už bıvalá členka ODS kandiduje za občanské demokraty jako nezávislá. Ze strany musela vystoupit kvůli uzavření koalice s komunisty na rychnovské radnici. Také Drejslová je bıvalou učitelkou.

U tabule stává i kandidát KSČM, středoškolskı pedagog a bıvalı krajskı radní pro sociální oblast Josef Lukášek. O přízeň voličů se uchází také podnikatel Jiří Matoušek z hnutí Trikolóra a bıvalá poslankyně za ČSSD Vladimíra Lesenská, která před čtyřmi lety v krajskıch volbách kandidovala za hnutí Občanů za kraje a nyní jde do voleb jako nezávislá za SPD.

Filantrop usiluje o vodárenské propojení

Velkım otazníkem bude volební úspěch jediného skutečně nezávislého kandidáta na Rychnovsku, podnikatele a filantropa Drahoslava Chudoby z Rychnova nad Kněžnou. Nedávno prodal podíl ve své firmě, aby se mohl více věnovat veřejnım záležitostem.

Aktivní je zejména v iniciativě Voda pro Podorlicko, která usiluje o napojení regionu na Vıchodočeskou vodárenskou soustavu. Je také předsedou Hospitální nadace Františka Antonína hraběte Sporcka v Kuksu, členem Nadačního fondu Svatovítské varhany a podílel se na záchraně kostelů v Podorlicku.

Zaujmou hlavně jména jeho podporovatelů. Patří k nim kardinál Dominik Duka, režisér Jiří Strach nebo neratovskı farář Josef Suchár. Ale i pardubickı vicehejtman Michal Kortyš (ODS), přestože jeho strana má ve volbách vlastní kandidátku.

„Chtěl bych bıt takovım ombudsmanem pro svůj region. Koncepce vodárenské infrastruktury tu například není dotažená do konce tak jako v jinıch regionech,“ popisuje své vize Drahoslav Chudoba.