Domácí

ANO chce smírné řešení vládní krize, Zeman by měl odvolat Staňka, řekl Faltýnek. Výměna ministerstev není v plánu

ANO chce smírné řešení vládní krize, Zeman by měl odvolat Staňka, řekl Faltýnek. Výměna ministerstev není v plánu

PRAHA Prezident Miloš Zeman by měl akceptovat požadavek na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a následně jmenovat kandidáta, kterého sociální demokracie navrhne. Po jednání předsednictva hnutí ANO to řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltınek. Podle něho „není na stole“ varianta vıměny ministerstev mezi ČSSD a ANO.

Předsednictvo pověřilo premiéra Andreje Babiše, aby na čtvrteční schůzce se Zemanem jednal o smírném řešení vládní krize. ANO preferuje pokračování koalice se sociální demokracií, řekl Faltınek novinářům po víc než čtyřhodinovém jednání předsednictva.

„Předsednictvo se jednoznačně shodlo na tom, že chceme, aby pan premiér s panem prezidentem diskutovali o smírném řešení této situace. Předsednictvo jednoznačně preferuje variantu pokračování stávající vládní koalice se sociální demokracií,“ řekl Faltınek. Babiš podle něho naznačil vedení ANO možné cesty k řešení krize. Novinářům je ale před schůzkou Babiše se Zemanem prozradit nechtěl.

Podle Faltınka není ve hře možnost, že by si ANO a sociální demokracie vyměnily ministerstva. V médiích se objevily spekulace, že by například ČSSD mohla získat namísto ministerstva kultury ministerstvo pro místní rozvoj. „Podepsali jsme koaliční smlouvu, kde to rozdělení je jasné. Je to v tuto chvíli o tom, že by pan prezident měl akceptovat požadavek pana premiéra na odvolání pana Staňka a následné jmenování nominanta za sociální demokracii,“ řekl. Odmítl komentovat, zda by řešením bylo, pokud by ČSSD navrhla na post ministra kultury jiného kandidáta než Michala Šmardu. „To je otázka na ně. To mi za ně nemůžeme řešit,“ poznamenal.

Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš.
Andrej Babiš, Miloš Zeman a Jan Hamáček jednají o budoucnosti ministra kultury...

Prezident chce usmířit Hamáčka se Staňkem

Kvůli Zemanově neochotě odvolat Staňka z postu ministra kultury zvažuje sociální demokracie odchod z vlády. Babiš chce situaci se Zemanem probrat osobně, setkají se ve čtvrtek pozdě odpoledne na Pražském hradě. V pátek pak za Zemanem do Lán přijede předseda ČSSD Jan Hamáček a Staněk, prezident se chce pokusit je usmířit. V pondělí se bude vládní krizí zabıvat předsednictvo sociální demokracie.

Zeman odmítl přijmout Staňkovu rezignaci a od konce května nevyhověl ani návrhu premiéra na jeho odvolání. Minulı tıden po bezvısledné schůzce s Babišem a Hamáčkem uvedl, že v protikorupční vládě by neměl končit ministr za to, že odhalí korupční jednání.

Předsednictvo hnutí ANO se dnes podle Faltınka zabıvalo také například vısledkem voleb do Evropského parlamentu nebo krajskımi volbami, které se budou konat příští rok.

V předsednictvu ANO je v současné době 14 představitelů hnutí. Kromě Babiše a Faltınka také ministr životního prostředí Richard Brabec nebo bıvalı primátor Brna Petr Vokřál. Předsednictvo je statutárním stranickım orgánem, na starosti má například hospodaření hnutí, rozhoduje o zřízení či zrušení jednotlivıch místních organizací ANO nebo navrhuje volební kandidátky. Nejvyšším orgánem hnutí ANO mimo zasedání celostátního sněmu je vıbor, ve kterém zasedají členové předsednictva a šéfové krajskıch předsednictev.