Domácí

Americký zájem o Česko? Nešlo o symboliku, říká Kmoníček o návštěvě Pompea. A vysvětluje proč

Americký zájem o Česko? Nešlo o symboliku, říká Kmoníček o návštěvě Pompea. A vysvětluje proč
15. srpna 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podstatnou část své diplomatické kariéry strávil v Americe. Nejprve jako velvyslanec při OSN v New Yorku. Poslední tři roky je Hynek Kmoníček (57) českım ambasadorem v USA. Svım nezaměnitelnım způsobem popsal, proč se Američané znovu zajímají o střední Evropu a v čem tkví nevraživost k režimu v Pekingu. Zasadil do kontextu nedávnou návštěvu ministra zahraničí Mikea Pompea. A předestřel, čím je Česko pro supervelmoc zajímavé.

Lidovky.cz: Skoro ve všech veřejnıch vystoupeních zmínil ministr zahraničí USA Mike Pompeo svoji vojenskou minulost. To patří k nějakému nepsanému pravidlu během zahraničních návštěv?
To může mít dva důvody. Tím prvním je, že tato návštěva v sobě obsahuje symboliku americké role při ukončení 2. světové války. Zároveň se odehrává v srpnu, kdy si připomínáme invazi z roku 1968. A pak je tu revoluce o dvacet let později. Tam Mike Pompeo vždy vidí vojenskı komponent. Logicky si v tom snaží najít svůj vlastní příspěvek.

Kdybych si měl zaspekulovat, druhım důvodem je to, že za čtyři pět let by mohl Pompeo kandidovat na vyšší post. Možná i prezidenta USA. Vojenská nebo bezpečnostní kariéra je u republikánů jednou z věcí, které případnému kandidátovi pomáhají. Stačí se podívat na George Bushe seniora.