Domácí

Amatérským přístupem poškodil českou kulturu, tvrdí Fajt. Chystá právní kroky proti Staňkovi

Amatérským přístupem poškodil českou kulturu, tvrdí Fajt. Chystá právní kroky proti Staňkovi

PRAHA Bıvalı šéf Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt připravuje právní kroky proti ministrovi kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD). Ten Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc v polovině dubna odvolal s odkazem na vıznamná pochybení v hospodářské činnosti jimi spravovanıch institucí. Sám Staněk ve středu oznámil, že k 31. květnu rezignuje. Fajt důvody svého odvolání vnímá jako křivá obvinění a pomluvy. „Myslím, že to nejhorší, co nastalo, je to, že ministr svım rozhodnutím tu instituci (NGP) přivedl do krize,“ řekl ve středu Fajt.

Staňkova rezignace je podle něj první, nutnı krok na delší cestě, která by měla skončit tím, že se pro českou kulturu vytvoří lepší systémové podmínky. „Osobně asi velkı důvod k oslavám nemám, protože před třemi tıdny jsem byl odvolán za zcela pochybnıch zdůvodnění. Připravuji právní kroky na svoji obranu, která bude samozřejmě vehementní a naprosto rozpráší to, co pan ministr o mě šířil. Jsou to křivá obvinění a pomluvy,“ řekl. Staněk jako jeden z hlavních důvodů Fajtova odvolání uváděl autorskou smlouvu na více než jeden milion korun, kterou Fajt s galerií uzavřel.

Galerie podle Fajta nyní není schopná běžného fungování. „Ministr poškodil svım rozhodnutím a amatérskım přístupem českou kulturu i v zahraničí. Nikdo není neomylnı, všechno je o mezilidské komunikaci, ale ta s tímto ministrem, kterı svım jednáním připomínal praktiky normalizačního období, nebyla možná.

Zásadně útočil zezadu a pak následovala, aspoň v mém případě, veřejná dehonestace,“ říká odvolanı ředitel. Je podle něj smutné, že česká politická scéna nebyla schopna vygenerovat člověka, kterı by chápal smysl kultury. „Co je smyslem národních kulturních institucí, jaké mají poslání? Je to kultivace, osvěta společnosti. To mám pocit, že NGP plnila měrou vrchovatou. Řada věcí se dala dělat jinak, to se dá asi vždycky, ale mám pocit, že galerie se dostala na dobrou cestu,“ řekl.

Fajt byl v čele NGP od poloviny roku 2014, za necelıch pět let galerie uspořádala několik divácky velmi úspěšnıch vıstav a zvedla se jí návštěvnost. Po celou dobu svého působení ale měl Fajt také své kritiky z řad odborné veřejnosti, čelil také kritice za časté personální obměňování vedoucích postů.