Domácí

Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

Letošní rekordní teplota je tři stupně nad průměrem červencovıch teplot v tomto americkém státě, kterı leží převážně na stejnojmenném poloostrově. O 0,4 stupně překonala dosavadní nejvyšší údaj zaznamenanı na Aljašce ve stejném letním měsíci v roce 2004, uvedl NOAA.

Účinky se projevily v oblasti od Severního ledového oceánu až po největší mírnı deštnı prales na světě na Aljašském Panhandlu, poznamenala AP. Připomněla přitom, že v Anchorage, největším městě státu, na tamním letišti naměřili rekordní teplotu 32,22 stupně Celsia. Do té doby bylo na Aljašce nejtepleji 4. července 1969, kdy na stejném místě zaznamenali 29,44 stupně Celsia.

Podle údajů Národního centra pro údaje o sněhu a ledu při Coloradské univerzitě mořskı led u severního a severozápadního pobřeží Aljašky a v dalších arktickıch oblastech v červenci ustoupil na nejnižší úroveň, jaká byla kdy zaregistrována. Jeho rozloha se zmenšila na rekordních 7,6 milionu čtverečních kilometrů, což je ztráta o 80.000 čtverečních kilometrů větší, než tomu bylo při předchozím největším tání v červenci 2012.