Domácí

Aktuáloní situace v ČR? Stagnujeme a stáváme se stále větším sociálním státem, varuje Fiala

Aktuáloní situace v ČR? Stagnujeme a stáváme se stále větším sociálním státem, varuje Fiala

"Jsem bytostně přesvědčen, že za posledních deset 15 let se tady v oblasti podpory vědy, vızkumu a inovací neudělalo více než za poslední rok. Nikoliv pouze ve smyslu frází a vizí, že říkáme, co budeme dělat, ale ve smyslu toho, že se to dělá," uvedl Havlíček. Přestože se podle něj zdá, že inovace a věda s reformami nesouvisí, tak inovace a investice do vızkumu jsou základem pro to, aby se mohl generovat budoucí zisk. Je to základem i hospodářské strategie státu, uvedl Havlíček. "Dvacet let tady žádná nebyla, řekněme si to tak, jak to ve skutečnosti je," dodal.

Šéf ODS Fiala ve svém projevu apeloval na to, že pokud se neudělá reforma státu, byrokracie se nesníží. Stát podle něj potřebuje zásadní reformy, aby se dostal mezi nejlepší země světa. "Faktem je, že jsme se z hlediska státu, vlády a veřejného sektoru za ten rok v této ambici nikam neposunuli. A to je prostě stagnace," řekl. Dodal, že Právní elektronickı systém, kterı začne podnikatelům spravovat jejich povinnosti vůči státu a kterı dnes spustí Hospodářská komora, měl iniciovat stát a vláda. Protože to je podle Fialy služba vůči občanům.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu pochválil Hospodářskou komoru za organizování podnikatelskıch misí doprovázejících politiky na zahraničních návštěvách a za práci na novém stavební zákonu. Ocenil podnikatele jako zdroj zdravého rozumu. Jako příklady "zešílevšího světa" jmenoval 16letou švédskou bojovnici za ochranu klimatu Gretu Thunbergovou, kterou označil za hysterku, nebo zákon schválenı v americkém státě Washington umožňující kompostování zemřelıch lidí. "Proti pachatelům dobra, ať nám všem ostatním zůstane zdravı rozum," uzavřel.

Před podléháním "novinkám" varoval předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Uvedl to v souvislosti s kritikou svého vıroku, že totalita může bıt zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu, od nějž se distancovala část senátorů. Podle Kubery se děje něco, co začíná přesahovat všechny meze. A pokud se lidé přestanou bránit, dočkají se věcí, které si dnes neumějí představit, dodal.