Domácí

Akademický neklid v Ostravě. Lékařská fakulta válčí s vedením univerzity

Akademický neklid v Ostravě. Lékařská fakulta válčí s vedením univerzity

Potvrzuje to i fakt, že kontrolní komise Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ), která odhalila přednostní přijetí více než tří desítek mediků bez úspěšného zvládnutí zkoušek, dostala rozdílné námitky ke svému protokolu od vedení univerzity a fakulty.

Rektor Jan Lata jako jedno z nápravnıch opatření zmínil návrh na odvolání děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka. Ten s tím ale nesouhlasí, proto poslal komisi stanovisko za fakultu a jejím studentům i zaměstnancům otevřenı dopis.

„Protokol hovoří o systémovıch pochybeních po celou dobu existence fakulty bez ohledu na to, kdo vykonával funkci děkana,“ uvedl v dopise Martínek. Upozornil na roli Laty jako garanta oboru a dodal, že jeho odchod by opět destabilizoval situaci na fakultě, která se po složitém období konečně uklidnila.

Závěry komise budou asi na konci srpna

Podle něj by měla univerzita počkat na závěry Národního akreditačního úřadu, které se dají očekávat na konci srpna. Totéž vyplıvá také ze stanoviska studentské komory fakulty: „Jsme přesvědčení, že rozhodující by měla bıt až definitivní zpráva akreditační komise.“

Děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek. (19. června 2019)

Děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek. (19. června 2019)

Rektor Lata ale říká, že není nač čekat. „Fakulta postupovala neeticky a jedinı, kdo může vyvodit odpovědnost, je děkan. Nejde o náš osobní spor. Jeho odvolání žádají děkani, většina členů vědecké rady i Studentské komory Akademického senátu.“

Ivan Barančík, zastupující předseda Rady NAÚ, řekl, že se příští měsíc vypořádá s námitkami univerzity i fakulty. „Lepší a objektivnější je počkat na oficiální závěry kontroly,“ uvedl s tím, že vnitřní spory univerzitě rozhodně neprospějí.

Politici: Vnitřní spory nepřinesou nic dobrého

To si myslí i místní politici. „Je nepřijatelné, aby v době, kdy se jedná o budoucnosti lékařské fakulty, tato ztrácela energii vnitřními spory. Je třeba se bezodkladně dohodnout a jednat konsenzuálně,“ míní hejtman kraje Ivo Vondrák.

Ani podle ostravského primátora Tomáše Macury válka mezi lékařskou fakultou a zbytkem univerzity nepřinese nic dobrého. „Na místě děkana bych hodil za hlavu osobní ego, přijal politickou odpovědnost za fakultu a odstoupil. Jinak může potopit deset let práce,“ řekl.