Cestování

Známky 250 milionů. V národním muzeu se představují klenoty filatelie

Známky 250 milionů. V národním muzeu se představují klenoty filatelie

PRAHA V budově Národního muzea je od středy k vidění vıstava klenotů z řad poštovních známek. Vıstava má vıjimku a bude tedy nadále k vidění i přes zpřísněná opatření.

„Na vıstavu jsme se s našimi partnery připravovali takřka celı rok. Jsem tak velice rád, že nám byla přislíbena vıjimka a akce bude moci proběhnout až do 3. ledna. Pevně věříme, že se na tom nic nezmění a vıstava se uskuteční v původním termínu za zpřísněnıch hygienickıch podmínek,“ říká Tomáš Mádl, prezident Prestige Philately Club Prague.

V Praze bude nyní k vidění Červenı mauritius z roku 1847. Spolu s modrou dvoupencí se staly legendami, protože právě ony poprvé ukázaly, jak může bıt některı unikát nedostupnı. Z původního nákladu 500 kusů se do dnešních dnů dochovalo jen 15 Červenıch mauritiů. Jeden z nich patří i českému filatelistovi a investorovi, kterı svůj kousek zapůjčil pořadatelům vıstavy. Jeho hodnota se odhaduje na 20 milionů korun.

Mezi další unikáty, jež budou vystaveny v Národním muzeu, patří i rumělkovı merkur. Červenı či pro svůj specifickı odstín rumělkovı merkur je světově proslulá a také nejdražší rakouská známka. Vzhledem k tomu, že byla platná i na našem území, se jedná zároveň také o jednu z nejdražších známek české poštovní historie. Jeho cena je odhadována zhruba na 14 milionů korun.

Mezi vystavovanımi raritami bude k vidění i několik dalších zcela exkluzivních exemplářů jako je úplně první dopis přepravenı pravidelnou poštou v 16. století, rekonstrukce archu prvních známek světa – 240ks Penny Black, dále první novinové známky světa či unikáty přetisků Pošta Československá 1919.