Cestování

Známka pro českou animaci? Trojka. Tvůrci jsou příliš zahledění do sebe

Známka pro českou animaci? Trojka. Tvůrci jsou příliš zahledění do sebe

V dotazníkovém šetření dostala zahraniční animovaná  tvorba „na vysvědčení“ dvojku, kdežto domácí trojku – a k tomu ještě poznámku, že naši autoři animovanıch děl jsou příliš zahledění do sebe a málo si všímají kvalitních světovıch vzorů.

Loutka Jaromíra Jágra vytvořená speciálně pro animovanı snímek Nagano: zrození hrdinů (6. července 2016)
Z večerníčku Mlsné medvědí příběhy
Z večerníčku Mlsné medvědí příběhy
4 fotografií

Z vısledků také vyplynulo, že česká animace se zaměřuje na malé děti, zatímco vırazně scházejí příběhy pro školáky. Kina nejvíce postrádají dobrodružné, fantasy a komediální animované filmy, až za nimi se umístily pohádky.

Naopak distributoři a online portály vyzdvihli ještě žánry animovanıch životopisů či muzikálů. Pokud jde o pásma krátkıch animovanıch děl, pro tři čtvrtiny kin představují pouze doplněk programu, téměř stejné procento by uvítalo větší nabídku domácí animace. Za její přednost tázaní považují řemeslo, za slabinu dramaturgii a podfinancování.

Přitom animace vydělává, její zahraniční příspěvky si v českıch kinech každoročně připíší přes dvacet procent návštěvnosti. Naopak česká animovaná díla jsou zastoupena za posledních deset let necelımi dvěma procenty diváků.