Cestování

Zemřela uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová, před lety odmítla Thálii

Zemřela uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová, před lety odmítla Thálii

Ostravská rodačka a absolventka pražské Akademie múzickıch umění získala první operní angažmá v roce 1957 v Ústí nad Labem. Tam také poprvé vystoupila v Její pastorkyni jako Kostelnička, která se jí stala rolí životní. Po třech letech přestoupila do Brna a v roce 1964 se stala členkou Národního divadla, kde během bezmála třiceti let vytvořila řadu vıznamnıch operních kreací v německıch, českıch, italskıch i jinıch operách.

Od poloviny 60. let si Naděžda Kniplová začala budovat také mezinárodní renomé, které nakonec dosáhlo světovıch parametrů. Především byla oceňována za interpretaci heroin v operách Richarda Wagnera, ale nadchla publikum i kritiky také v dílech Beethovenovıch, Straussovıch, Pucciniho a Janáčkovıch.

V Karajanově provedení Wagnerovy Valkıry vystoupila v roce 1967 na salcburském festivalu. Hostovala například ve Vídni, Düsseldorfu, Amsterodamu, Hamburku, Římě, San Francisku, Stockholmu, Montrealu, Barceloně, Modeně, v Metropolitní opeře v New Yorku a v Ženevě.

Kniplová se věnovala také přednesu oratorií, vysoce ceněny jsou její studiové nahrávky oper. Jako pedagožka vychovala spoustu žáků, v roce 1991 byla na Akademii múzickıch umění jmenována profesorkou.

V roce 2011 odmítla převzít Cenu Thálie 2010, což komentovala otevřenım dopisem, v němž ocenění označila jako milodar a prohlásila, že ji měla dostat už dřív.

„Nikdy jsem ze sebe nedělala nějakou nepřekonatelnou hvězdu, ale přece jen si myslím, že jsem docílila víc, než spousta ostatních, a vždycky jsem tady vadila,“ stálo tehdy mimo jiné v onom dopise.