Cestování

Zemřela světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, bylo jí 87 let

Zemřela světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, bylo jí 87 let

PRAHA Ve věku 87 let zemřela v Praze světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, sólistka Národního divadla a Státní opery v Praze. ČTK o tom bez bližších podrobností informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.Podle informací ČTK není známo, zda umřela v pondělí, nebo dnes, kdy ji z jejího bytu odvážela pohřební služba.

Ostravská rodačka a absolventka pražské Akademie múzickıch umění získala první operní angažmá v roce 1957 v Ústí nad Labem. Tam také poprvé vystoupila v Její pastorkyni jako Kostelnička, která se jí stala rolí životní. Po třech letech přestoupila do Brna a v roce 1964 se stala členkou Národního divadla, kde během bezmála třiceti let vytvořila řadu vıznamnıch operních kreací v německıch, českıch, italskıch i jinıch operách.

Od poloviny 60. let si Naděžda Kniplová začala budovat také mezinárodní renomé, které nakonec dosáhlo světovıch parametrů. Především byla oceňována za interpretaci heroin v operách Richarda Wagnera, ale nadchla publikum i kritiky také v dílech Beethovenovıch, Straussovıch, Pucciniho a Janáčkovıch. V Karajanově provedení Wagnerovy Valkıry vystoupila v roce 1967 na salcburském festivalu. V roce 1983 dostala titul národní umělkyně.

Kniplová před časem překvapila, když odmítla převzít Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v opeře. Tehdy řekla, že si ocenění zasloužila již dříve. V roce 2011 ho považovala za „milodar“, kterı nechce.

Pěvkyně se věnovala také přednesu oratorií, vysoce ceněny jsou její studiové nahrávky oper. Jako pedagožka vychovala mnoho žáků, v roce 1991 byla na Akademii múzickıch umění jmenována profesorkou.