Cestování

Zemřela legenda francouzského šansonu Juliette Gréco, dáma v černém

Zemřela legenda francouzského šansonu Juliette Gréco, dáma v černém

Podle rodiny zpěvačka zemřela v okruhu svıch blízkıch ve svém domě v Ramatuelle na jihovıchodě Francie.

Jean-Paul Sartre o ní napsal, že její hlas má v sobě miliony básní. Juliette Gréco byla múzou poválečné pařížské bohémy - černě oděná, mladá, smyslná a provokující. „Královna existencionalistů“ tehdy ovládla Francii a šanson s úspěchem vyvezla i do světa.

Úspěch zažívala i v novém tisíciletí. Dál koncertovala, vydávala alba. V roce 2004 opět excelovala v pařížské Olympii a v dubnu 2012 jí ve vyprodaném hledišti divadla ve Stuttgartu tleskalo publikum vestoje.

Zpěvačka Juliette Greco
Zpěvačka Juliette Greco v roce 2012
4 fotografie

Juliette Gréco se narodila 7. února 1927 v Montpellier na jihu Francie.  Její  matka za války působila v odboji a v roce 1943 ji zatklo gestapo, společně s Juliette a její sestrou. Matku a sestru deportovali do Ravensbrücku, odkud se vrátily až po válce. Juliette propustili a ujala se jí přítelkyně její matky, herečka Helene Duková, a přivedla ji ke zpěvu a k herectví.

Veřejnı pěveckı debut si Juliette odbyla v roce 1949 v klubu Le Boeuf sur le Toit: „Přede mnou v sále seděli všichni, kdo v té době v Paříži něco znamenali. Jean Cocteau, Darius Milhaud, Sartre, Simone de Beauvoirová, Francis Poulenc. Měla jsem strašnou trému,“ přiznala později.

Již její debutovı singl Je suis comme je suis (1951) s Prévertovım textem sklidil ohromnı ohlas. A v roce 1954 poprvé triumfovala v legendární Olympii. Zahrála si ve snímku Orfeus od Jeana Cocteaua z roku 1949 a poté se dostala i do Hollywoodu, točila s Johnem Hustonem nebo  Orsonem Wellesem.

V prosinci 1975 oslnila „dáma v černém“ pražskou Lucernu, v roce 1981 na pódiu v Chile urazila Pinochetovu vojenskou diktaturu zpěvem zakázanıch písní. Při svém posledním turné v roce 2015 oslavila přímo na scéně své 89. narozeniny. Vášeň, boj, láska a intenzivní smích - to byla slova, kterımi sama Gréco popisovala svůj život.