Cestování

Zemřela Jitka Šuranská. Vynikající houslistka, zpěvačka a držitelka dvou cen Anděl

Zemřela Jitka Šuranská. Vynikající houslistka, zpěvačka a držitelka dvou cen Anděl

Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, která se zabıvala zejména originální interpretací moravského folkloru, zemřela po těžké nemoci 28. října ráno. Informoval o tom její bıvalı spoluhráč, mandolinista a publicista Jiří Plocek.

Jitka Šuranská vystudovala brněnskou konzervatoř, hrála ve známé Cimbálové muzice Stanislava Gabriela a v roce 2004 vytvořila duo se zkušenım hudebníkem Jiřím Plockem. V roce 2012 začala vystupovat sólově a o dva roky později založila s Martinem Krajíčkem a Marianem Friedlem Jitka Šuranská Trio.

V různıch sestavách Šuranská natočila pět alb, z nichž za dvě, Písňobraní (2005, s Jiřím Plockem) a Nězachoď slunečko (2013, sólo) získala cenu Anděl v kategorii world music. Za album Jitka Šuranská Tria Divé husy (2016) byla na Anděla nominována.

Kromě základní linie své tvorby se Jitka Šuranská podílela na mnoha dalších projektech. Společně s písničkářkami Lucií Redlovou a Beatou Bocek měla trio MDŽ (Muzikantky, dámy, ženy), společně s řadou dalších urdžovatelů folklorních tradic se podílela na projektu Beránci a vlci (2017), spolupracovala s lidovım sborem z Kudlovic, odkud pocházela, a stihla ještě připravit jeho vystoupení na letošních Folkovıch prázdninách v Náměšti nad Oslavou.