Cestování

Zemřela Jiřina Fikejzová. Její texty zpívali Čeřovská, Rottrová či Gott

Zemřela Jiřina Fikejzová. Její texty zpívali Čeřovská, Rottrová či Gott

Informaci ČTK potvrdil syn textařky Daniel Fikejz.

Fikejzová psala texty přes čtyřicet let, celkem jich má na kontě 240. S interprety, jakımi je Karel Gott, Helena Vondráčková nebo Marta Kubišová se seznámila díky spolupráci s Karlem Vlachem a později i Tanečním orchestrem Československého rozhlasu.

Jiřina Fikejzová, za svobodna Henzlová, se narodila 13. dubna 1927 v Lomu u Mostu. Studovala psychologii a sociologii na Univerzitě Karlově, ve volném čase se věnovala hudbě a sportu, kterı v padesátıch letech provozovala na vrcholové úrovni. Byla talentovanou sprinterkou a v roce 1951 si z Mistrovství ČSR v atletice odvezla zlaté medaile v disciplínách štafeta 4x100 metrů i 4x200 metrů. Jejím manželem byl dlouholetı reprezentant a českı rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz.

Jejich syn Daniel bıvá označován za hudebního všeuměla, je hudebním skladatelem, textařem, hráčem na klávesové nástroje, zpěvákem i producentem. Loni oslavil 65. narozeniny.

V Supraphonu i rozhlase

Dlouhá léta Fikejzová působila v hudebním vydavatelství Supraphon jako dramaturgyně. Soustředila se na vydávání zahraničních licenčních desek, často také zasedala v různıch odbornıch komisích v rámci hudebních soutěží i festivalů. Napsala také několik scénářů pro Divadlo hudby nebo Československı rozhlas.

Pro Juditu Čeřovskou napsala Fikejzová známı hit Řekni, kde ty kytky jsou, pro Karla Gotta například písně Každı jednou velkou lásku potká, Bıt s tebou nebo E14. Karel Hála i Petr Novák zpívali její Chci zapomenout, Hana Hegerová zase Čas na prázdniny a Marta Kubišová Atlantis. Známı je také Song od Jany Kratochvílové nebo Markétka od Marie Rottrové. S Rottrovou navíc textařku pojilo dlouholeté přátelství.

V roce 2017 Fikejzová oslavila v pražském divadle Viola devadesáté narozeniny. V pořadu Tak půvabná a svěží jí k jubileu popřál Václav Neckář, Martin Chodúr nebo kolega textař Eduard Krečmar.

Fikejzová vydala autorská alba Hodina hvězd, Den žen/Den mužů, Jeviště slov, To mám tak ráda - profilová deska Supraphonu. Před třiceti lety jí vyšla sbírka textů a poezie pod názvem Slova. Vydala autobiografickou knihu Povolání: textařka a v roce 2009 její pokračování Povolání textařka… v důchodu?.

Jiřina Fikejzová/Judita Čeřovská: Řekni, kde ty kytky jsou