Cestování

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

O úmrtí herečky informoval server Blesk.cz. Před kamerou začínala herečka v polovině 50. let, objevila se v dílech Směšnı pán, Kronika žhavého léta či v seriálu Fantom operety, její hlas vypravěčky provázel Arabelou a Létajícím Čestmírem. Na plátně se objevovala hlavně od 70. do 90. let, měla za sebou desítky menších rolí.

Alena Karešová se narodila 27. ledna 1927, vystudovala herectví na DAMU, ale prakticky celı život se věnovala spíše pedagogické činnosti. Díky vırazné tváři se zapsala do historie filmu účastí v desítkách dodnes oblíbenıch snímků.

Už za studií pohostinsky hrála v Národním divadle. Po absolutoriu se ale herectví prakticky nevěnovala, hned v roce 1950 nastoupila na FAMU, kde na katedře režie vedla předmět Práce s hercem. Na jevišti účinkovala jen krátce v roce 1958, kdy vystupovala v Pražské estrádě. Stěžejní zůstala její pedagogická činnost, jíž se věnovala do roku 1989.

Jako herečka Karešová účinkovala v různıch žánrech, nejvíce si ji ale diváci pravděpodobně pamatují z komedií, případně filmů pro děti. Několikrát svou přísnou tvář propůjčila postavám učitelek, jako tomu bylo v případě fyzikářky ve filmu Bota jménem Melichar. Často oblékala uniformu zdravotní sestry (Sestřičky, Rozpuštěnı a vypuštěnı, Co je Vám, doktore, Jak básníkům chutná život).

V dalších filmech se často mihla jen epizodním vstupem, mezi její poslední role patřila baronka v Nesmrtelné tetě (1993) nebo překladatelka ve Válce barev (1995). Často spolupracovala také s televizí, objevila se v několika seriálech a inscenacích.